Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... vechime in munca in conditii de 2 contracte de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

vechime in munca in conditii de 2 contracte de munca

Lucrez cu norma intreaga la o societate, si cu o jumatate de norma la o alta.In momentul calcularii vechimii in munca pentru pensionare,se tine seama si de perioada lucrata la cea de a doua firma (cu jumatate de norma), ca vechime in munca ? Totodata, la prima firma suntem obligati sa luam CFP o saptamana pe luna, perioada care am inteles ca se scade din vechimea totala in munca.In aceste conditii, perioada de CFP se scade din vechimea totala, desi prestez activitate cu jumatate de norma la alta firma ? Multumesc
Indiferent ca lucrati mai mult sau mai putin de 8 ore pe zi, la pensie se considera vechime (stagiu de cotizare). Diferenta va fi la cuantumul pensiei care va fi mai mic sau mai mare, in functie de suma cu care ati contribuit la CAS.