Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA IESIRE TVA LA INCASARE
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

IESIRE TVA LA INCASARE

Buna ziua.
Ce trebuie facut pentru o firma care a depasit plafonul de 2250.000 in luna ianuarie 2013 si are tva la incasare sa devina cu tva la facturare?
Te temei legal exista?
Ce perioada fiscala aveti? trimestrul sau luna?
Daca ati depasit plafonul la sfarsitul lunii ianuarie 2013,aveati obligatia sa depuneti pana la 25.02.2013,notificarea 097 din care sa rezuilte cifra de afaceri realizata.Veti aplica sistemul "TVA la incasare"pana la sfarsitul perioadei fiscale urmatoare celei in care plafonul a fost depasit(finele lunii februarie) Vedeti Ghidul practic privind sistemul "TVA la incasare" .
LUNAR
Dacă în cursul anului calendaristic curent cifra de afaceri a persoanelor
impozabile care aplica sistemul de TVA la incasare depăşeşte plafonul de 2.250.000 lei, sistemul TVA la încasare se aplică până la sfârşitul perioadei fiscale următoare celei în care
plafonul a fost depăşit.
Deci daca perioada fiscala este luna, aplicati TVA la incasare pana la 28 febr. 2013.
Daca aveti per. fiscala trimestrul, aplicati TVA la incasare pana la 30 iunie 2013. Pentru iesirea din sistemul de TVa la incasare depuneti o notificare la organul fiscal teritorial.
Toate acestea sunt reglementate de OG 15/2012 care modifica Codul Fiscal.
Am citit Ghidul. Problema e ca cei de la ANAF spun ca nu pot modifica in sistem pentru o perioada de timp si ca deocamdata se ramane la sistemul de tva la incasare.
Au dreptul sa faca acest lucru? Este cineva pe acest forum care a iesit de la tva la incasare?