Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Plafon depasit de TVA la incasare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Plafon depasit de TVA la incasare

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti cum trebuie sa procedez daca la 09.2013 am depasit plafonul de incadrare pentru platitor de tva la incasare ?
Va multumesc !
Buna seara,

Potrivit art.134^2, alineatul 4 din CF dacă în cursul anului calendaristic curent cifra de afaceri a persoanelor impozabile care aplica sistemul TVA la incasare depăşeşte plafonul de 2.250.000 lei, sistemul TVA la încasare se aplică până la sfârșitul perioadei fiscale următoare celei în care plafonul a fost depășit.
Daca utilizati ca perioada fscala luna calendaristica, veti aplica in continuare sistemul TVA la incasare pana la sfarsitul lunii octombrie 2013; daca utilizati trimestrul, veti aplica sistemul de TVA pana la sfarsitul lunii decembrie 2013. Vedeti in acest sens exemplele din normele art.134^2 din CF
In ambele situatii aveti obligatia depunerii unei notificari privind iesirea din sistemul tva la incasare pana pe 25 octombrie 2013.

Numai bine
multumesc!