Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... COMISIE DISCIPLINARA??!!?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

COMISIE DISCIPLINARA??!!?

Am si eu rugamintea pentru cine este in masura sa raspunda...in ce conditii se face comisie disciplinara si daca pentru neindeplinirea target-ului in conditiile in care acesta nu s-a dat pe anul acesta...., se poate poate face comisie disciplinara?
Cred ca unii nu mai stiu ce sa faca sa scape de angajati......................................
Consider ca raspunsul il gasiti in Regulamentul de ordine interioara daca angajatorul are asa ceva
Pentru cercetarea abaterii disciplinare şi propunerea sancţiunii, angajatorul constituie o comisie. Din comisie va face parte fără drept de vot, în calitate de observator, şi un reprezentant al organizaţiei sindicale al cărei membru este salariatul cercetat.

Condiţia necesară şi suficientă pentru declanşarea răspunderii disciplinare este abaterea disciplinară.
Abaterea disciplinară este o faptă în legătură cu munca şi care constă într-o acţiune sau inacţiune săvârşită cu vinovăţie de către salariat, prin care acesta a încălcat normele legale, regulamentul intern, contractul individual de muncă sau contractul colectiv de muncă aplicabil, ordinele şi dispoziţiile legale ale conducătorilor ierarhici.