Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM pentri intreprindere individuala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM pentri intreprindere individuala

Titularul Intreprinderii Individuale isi poate incheia contract individual de munca la I.I. la care este titular ?

Nu. El plateste totusi contributii obligatoriu la sanatate si in unele situatii si la pensie.
Eu am tot cautat prin lege si nu gasesc scris negru pe alb ca nu poate. Ma ajutati cu o baza legala?
celeterm, utilizator
Consultati oug 44 din 2008 privind desfasurarea activitatilor economice de catre pfa, ii si if, actualizata pe la articolul 25. alin (3)
Întreprinzătorul persoană fizică titular al unei întreprinderi individuale este asigurat în sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale şi are dreptul de a fi asigurat în sistemul asigurărilor sociale de sănătate şi al asigurărilor pentru şomaj, în condiţiile prevăzute de lege.

Citiţi mai mult: [ link extern ]
pai tocmai asta va spuneam ca am citit si eu legea si nu vad negru pe alb scris ca nu are voie. Daca tot stiti exact va rog sa postati bucata din lege in care scrie ca nu are voie.
Nu veti gasi expresia cautata pentru ca pur si simplu nu e si nici nu a fost nevoie sa o treaca pentru ca ce v-am redat eu asta inseamna ca e asigurat prin efectul legii. Deci nu mai are cum sa-si mai faca si contract de munca.