Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament

Buna ziua,

O familie are 3 copii. Tatal e decedat, ramane doar mama cu cei 3 copii. Nu se face succesiunea dupa moartea tatalui. Mama lasa prin testament ca dupa moartea ei, toata partea care I se cuvine din masa succesorala sa ii revina doar unuia dintre copii ( adica acel copil va deveni legatar universal in urma testamentului ) .
Dupa moartea mamei se poate pune in practica acel testament ? Adica se poate duce la capat asa cum a fost formulat ?

Va multumesc
Este posibil daca prin acel legat nu s-ar incalca rezerva succesorala a celorlalti descendenti.Daca legatul a fost instituit doar pentru bunurile pe care sotia le-a mostenit de la sotul decedat,legatarul nu este universal, deoarece mai ramane de impartit averea proprie a mamei.
ContSters258804, utilizator
Dar daca in testament se mentioneaza ca fiul X este instituit ca legatar universal si nu se mentioneaza faptul ca doar pentru bunurile mostenite de sotie de la sotul decedat ?
Va multumesc
so2ro, utilizator
Nu este posibil,legatul va fi supus reductiunii pentru a nu se aduce atingere rezervei celorlalti descendenti.Rezerva este jumatate din cota legala,in cazul de fata 1/6.Fiul legatar va mosteni 4/6 din mostenire iar ceilalti doi vor primi cate o cota de 1/6.
Claudiu90 a scris:

Nu este posibil,legatul va fi supus reductiunii pentru a nu se aduce atingere rezervei celorlalti descendenti.Rezerva este jumatate din cota legala,in cazul de fata 1/6.Fiul legatar va mosteni 4/6 din mostenire iar ceilalti doi vor primi cate o cota de 1/6.

Aici trebuie vazuta problema acceptarii succesiunii dupa tata. Legal nu a fost acceptata de nici un fiu. Dar tacit?
Daca nu a fost acceptata nici tacit, atunci dezbaterea succesorala dupa tata nu mai poate avea loc, iar mama – care a folosit bunurile sotului (dovedeste acceptarea tacita a mostenirii) – este propietara intregii averi, iar impartirea masei succesorale se face in modul prezentat.
Daca mostenirea a fost acceptata tacit si de copii, intai se va face dezbaterea succesorala dupa tata. Ce ii va reveni mamei se va dezbate dupa metoda prezentata.
@ Claudiu90

Va multumesc pentru raspuns. Acceptarea legala nu s-a facut. E interesant ce ziceti dumneavoastra.... Acceptarea tacita e ceva foarte vag pentru mine. Imi puteti explica mai mult in contextul de fata ? Nu e greu de demonstrat ca anumite persoane, in cazul de fata copiii, n-au acceptat tacit succesiunea ? Totodata, as mai avea o intrebare : cotele care figurau in cpc din 2009 sunt la fel cu cele de acum ?
Va multumesc
so2ro, utilizator