Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Achizitii servicii intracomunitare
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Achizitii servicii intracomunitare

Va rog sa ma ajutati. Societatea vrea sa trimita in Italia la un curs de formare profesionala cativa angajati. Firma din Italia ne-a facturat serviciile cu formarea profesionala, cazarea si masa. Aceasta reprezinta o prestare de servicii intracomunitara care trebuie declarata in Declaratia 390? Dar in Intrastat?
Operatiunea intra in sfera taxarii inverse? In decontul 300 se trece la achizitii intracomunitare? Daca da, la ce pozitie?
Va multumesc!
Da, este o prestare de servicii intracomunitara care trbuie declarata prin 390.
Nu este taxare inversa.

Informaţiile privind pragurile valorice Intrastat se publică anual, în Monitorul Oficial al României, la sfârşitul anului anterior celui pentru care pragurile valorice sunt în vigoare. Pragurile valorice INTRASTAT stabilite pentru anul 2013 sunt:

pentru introduceri intracomunitare: 500.000 lei
pentru expedieri intracomunitare: 900.000 lei
Buna seara,

In INTRASTAT se declara numai valoarea achizitiilor/livrarilor de bunuri care depasesc pragurile precizate mai sus. Serviciile nu se declara in INTRASTAT.

Nu trebuie declarata in 390, deoarece intra pe exceptiile prevazute la 133, alineatul 7, litera b din Codul fiscal.
Factura sau facturile sunt intocmite fara cota TVA din Italia si contine toate aceste servicii(cursuri, cazare masa)?
CONTABIUM, Contabil
Da factura este intocmita fara TVA si cuprinde toate serviciile(curs, cazare si masa).