Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Cum radiez masina daca am actele, dar nu am contract ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Cum radiez masina daca am actele, dar nu am contract de v-c

salut am si eu o problema
am masina de la o persoana cunoscuta si nu am facut contract de v-c si vreau sa o radiez apoi sa o duc la programul rabla si nu am idee ce trebuie sa fac va rog daca ma puteti ajuta .. . multumesc
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
doar proprietarul de drept o poate radia
nu vrea sa mai faca actul fostul proprietar?
ba da.. face actul de vanzare cumparare nu are nimic impotriva , insa eu ma intreb daca pot sa radiez masina fara sa mai fac itp sau alte acte pe la politie ca nu vreau sa mai circul cu ea , vreau sa o radiez si sa beneficiez eu de talonul de la programul rabla ..
Ca sa o radiati masina, trebuie sa o aveti inscrisa la impozite si taxe, pe numele dvs. Neavand contract de vanzare cumparare cu fostul proprietar, ma indoiesc ca o aveti inscrisa la impozite.

Vanzatorul a radiat-o deja dupa numele lui, sau el plateste impozitul in continuare?

Deci presupunand ca nu o are radiata, faceti act de vanzare cumparare, intocmiti dosarul pt inscriere la impozite si taxe pe numele dvs, dupa care solicitati certificat fiscal ca sa o duceti la programul rabla. Nu necesita sa o inscrieti in politie pe numele dvs, ca sa o duceti la fier vechi. Adeverinta primita de la fier vechi, va ajuta sa o radiati de la impozite si taxe de pe numele dvs.

Poate reveniti cu lamuriri.