Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Radiere firma
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Radiere firma

Buna ziua. Va rog frumos daca poate cineva sa-mi ofere informatii despre urmatoarea problema: Firma la care lucrez are o factura neincasata pentru prestari servicii din anul 2008, notificari trimise fara raspuns, procedura concilierii indeplinita fara prezenta la termen a firmei debitoare; iar acum aflam cu stupoare ca firma respectiva se afla in procedura insoventei de anul trecut din aprilie, pe noi nu ne-a anuntat nici lichidatorul nici debitorul; procedura s-a incheiat si firma debitoare a fost radiata din 11 februarie 2009. Mentionez ca aveam un contract semnat de ambele parti din 2006. Cum poate firma mea sa-si mai recupereze banii sau cum poate departamentul de contabilitate sa stearga acest debit din registre, in baza a ce? Multumesc.
Daca aveti dovada radierii puteti sa treceti suma pe pierderi din creante.
Dovada radierii nu exista decat pe site-ul Ministerului de Finante si cel al Registrului Comertului. Cei din contabilitate stiu de acolo, dar lor le trebuie o hartie oficiala pentru a inchide creanta.
Certificat constatator de la registrul comertului.