Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Tatal care izoleaza copilul de mama sa
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Tatal care izoleaza copilul de mama sa

Buna seara,

Va deranjez cu un subiect arzator pentru mine.
Sotul cu care ma aflu in proces de divort a reusit sa debiteze niste minciuni si printr-o ordonanta presedintiala s-a stabilit vremelnic locuinta fetitei la el, eu primind dreptul de a avea relatii personale cu ea la domiciliul meu.
Din pacate, nu pot lua fetita de la el, am facut plangeri la Politie si inca nu se intampla nimic bun.
Daca ma duc sa vad copilul la el, am remarcat ca fetita este distanta fata de mine, nu am idee ce minciuni ii baga in cap.
M-am dus la Protectia Copilului si mi-au zis ca este alienare parinteasca ce face sotul meu cu fetita si ca barbatul meu este alienator.
Mi-au spus sa fac plangere si la Protectia Copilului ca sa-l introduca in monitorizare.
Nu mi se pare normal sa stea fetita la el, daca se imbata cine stie ce face cu copilul.
Cine ar trebui sa constate cum indeparteaza el copilul de mine si ce pot eu sa fac in aceasta situatie?
Eu ce am citit in legatura cu cele spuse de dvs., a fost cu privire la abuzul alienator si acest lucru este intr-un studiu din cadrul unui proiect, finantat din fonduri europene:
[ link extern ]
Interesant este ca si barbatii comit abuzuri, nu numai femeile.
Regret sincer drama dvs.
In ceea ce priveste aspectul acela, referitor la alienare, se pare ca parerile sunt impartite.
Ati sesizat in instanta ca tatal consuma bauturi alcoolice?
Cum le consuma, putin, moderat, in cantitati mari? Des?
Ce varsta are copila?
In ce sens nu puteti lua fetita de la el? Nu va lasa dansul sa o luati sau refuza fetita?
In functie de asta se iau masurile necesare.
Fetita are 5 ani si jumatate.
Nu stiu sa spun exact cat bea. La o nunta a fotografiat pana dimineata fara blitz si ne intreba la dimineata daca a pornit si lumina. Cateodata bea si spune ca nu mai e el, ca e viking, ca e puternic.
Nu stiu ce a fost in capul meu. Trebuia sa vin cu martori care l-au vazut la bautura.
Nu ma lasa el sa o iau de la el.
Credeti ca cei de la Protectia Copilului ma pot ajuta, in problema cu alienarea?
elena20a, utilizator