Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Camere supraveghere
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Camere supraveghere

Buna ziua, in faza de urmarire penala, daca se aduc ca probe de catre anchetator, este o proba clara si admisa de catre parchet? este vorba de o infractiune de furt. Adica o persoana a furat un produs ,a iesit din magazin , sistemul de alarma s-a declansat, acesta a fost oprit de paznic, dus la control intre timp persoana care a sustras produsul a lasat acel produs in camera de "perchezitie" iar la perchezitia propriu zisa facuta de paznic nu a gasit nimic. Ce infractiune a savarsit persoana? Multumesc.
Da, de regulă se ia în considerare ca probă filmarea de pe camera de supraveghere. Nu aveţi oricum cum să contestaţi fapta, câtă vreme aveaţi produsul asupra dvs., fără intenţia de a-l plăti .Deci este furt calificat .
Pai si daca produsul a ramas in magazin? Persoana invinuita nu a luat produsul cu el.