Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Revocarea unei concedieri implica un nou contract de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Revocarea unei concedieri implica un nou contract de munca?

Buna seara,
se da urmatoarea situatie:
angajat concediat disciplinar.
dupa cateva zile, angajatorul emite o revocare a deciziei de concediere, dandu-si seama ca a emis-o ilegal, in timpul concediului medical.
angajatul iese din concediul medical si, imediat, angajatorul ii face o noua decizie de concediere.
intrebarile sunt urmatoarele:
- comunicarea primei decizii de concediere nu a dus la incetarea contractului de munca?
- si, daca da, pentru a se emite a doua decizie de concediere, nu trebuia intocmit un nou contract de munca intre angajator si angajat?
multumesc...
1. Revocarea decizie de concediere este permisa .. ea putand interveni chiar si dupa sesizarea instantei cu solutionarea contestatiei impotriva deciziei de concediere. Dupa ramanerea definitiva a hotararii instantei de mentinere a deciziei de concediere nu se mai poate revoca intrucat s-ar incalca principiul autoritatii de lucru judecat.

2. Revocarea deciziei are ca efect anularea deciziei de concediere si repunerea partlor in situatia anterioara .... in acest caz, nu se impune incheierea unui nou c.i.m. pentru a se emite a doua decizie de concediere.

3. Asadar, angajatorul a procedat legal la revocarea primei decizii de concediere constatand nelegalitatea acesteia ....
multumesc, dar, totusi...comunicarea deciziei de concediere nu a dus la disparitia contractului de munca? juridic, din acel moment, contractul de munca nu mai exista. nu ma pot intoarce pe baza unui contract care nu mai exista..
practic, dv. spuneti ca, prin revocare, repunerea partilor in situatia anterioara ar echivala cu o reintegrare in munca dispusa de instanta. problema e urmatoarea: in instanta, eu cer sau nu reintegrarea, pe cand aici, in cazul revocarii, ei au dreptul sa ma puna in situatia anterioara fara consimtamantul meu? ar insemna ca ei ma pun in situatia fostului contract, fara ca eu sa imi fi dat acordul. iar un contract fara acordul partilor nu este posibil...
Nu ati inteles ... decizia de revocare a anulat efectele acelei decizii de concediere ... prin urmare, c.i.m. a ramas activ .. Revocarea deciziei de concediere este admisibila, aceasta nefiind un act jurisdictional, si are ca efect repunerea in drepturi a salariatului si reintegrarea efectiva a acestuia in postul detinut anterior.

In cazul deciziei de revicare nu este nevoie de acordul salariatului .. faceti confuzie de situatii. ..
Cornel Vasile, Consilier juridic
pai, efectele deciziei de concediere se traduc in desfacerea contractului de munca..
sa inteleg ca, prin anularea acestor efecte, se anuleaza desfacerea contractului si se revine la forma sa initiala, facandu-l din nou valabil...
dar daca eu am facut intre timp o contestatie in instanta a acestei decizii de concediere....ei mi-o revoca si-mi spun sa vin la serviciu...
eu nu mai doresc reangajarea, ci cer despagubiri morale in instanta pt ca vreau sa plateasca pentru o concediere abuziva...
revocandu-mi decizia, sunt din nou angajat, din punctul lor de vedere.
asa cum aratam mai sus, nu-mi mai doresc acest lucru.
ce solutie am? demisia.
dar, in cazul demisiei, nu mai pot contesta decizia de concediere...
asta vreau sa subliniez...prin revocare, intr-un fel, ei ar decide unilateral ca raman angajatul lor, corect? ori eu deja am contestat decizia de concediere, nu mai vreau sa am de-a face cu ei...
de aia zic ca, in opinia mea, statutul de (re)angajat poate fi obtinut doar cu consimtamantul meu...
Este problema dvs ceea ce doriti ... angajatorul are aceasta posibilitate de a revoca decizia de concediere ... aceasta putand interveni chiar si dupa sesizarea instantei cu solutionarea contestatiei impotriva deciziei de concediere. Dupa ramanerea definitiva a hotararii instantei de mentinere a deciziei de concediere nu se mai poate revoca intrucat s-ar incalca principiul autoritatii de lucru judecat

Revocarea deciziei de concediere inseamna ca litigiul a ramas fara obiect ... puteti solicita incetarea c.i.m. fie cu acordul partilor, fie prin demisie in urma acestei operatiuni ...

Revocarea deciziei nu are nevoie de consimtamantul dvs ... asa cum la concediere nu s-a solicitat consimtamantul dvs ...