Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA impot marfuri San Marino
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

impot marfuri San Marino

Buna ziua. Urmeaza sa fac un import de bunuri din San MArino. Unde platesc TVA si taxe vamale? In romania ce obligatii fiscale am?
Multumesc
Taxa pentru importuri de bunuri, cu excepţia importurilor scutite de taxă, se plăteşte la organul vamal în conformitate cu reglementările în vigoare privind plata drepturilor de import. Importatorii care deţin o autorizaţie unică pentru proceduri vamale simplificate, eliberată de alt stat membru, sau care efectuează importuri de bunuri în România din punct de vedere al TVA pentru care nu au obligaţia de a depune declaraţii vamale de import trebuie să plătească taxa pe valoarea adăugată la organul vamal până la data la care au obligaţia depunerii declaraţiei de import pentru TVA şi accize.