Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Uniunea Europeana cauta 700.000 de cercetatori
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Uniunea Europeana cauta 700.000 de cercetatori

Pe 11 martie, Comisia Europeana a adoptat Carta Europeana a Cercetatorilor si un Cod de Conduita pentru Recrutarea Cercetatorilor - doua documente vazute ca elemente cheie pentru politica UE de a face din cercetare o cariera atractiva, ca parte esentiala a strategiei sale de stimulare a cresterii economice si a numarului locurilor de munca.

Cum se va intimpla acest lucru?

[url=[ link extern ] ]

______________
EuroAtlantic Club
monitoring Romania's journey towards the EU
[url=[ link extern ] ]
mail to: P.O.Box 13-166, Bucharest 70700
e-mail to: lucian.branea@gmail.com

Pe 11 martie, Comisia Europeana a adoptat Carta Europeana a Cercetatorilor si un Cod de Conduita pentru Recrutarea Cercetatorilor - doua documente vazute ca elemente cheie pentru politica UE de a face din cercetare o cariera atractiva, ca parte esentiala a strategiei sale de stimulare a cresterii economice si a numarului locurilor de munca.

Cum se va intimpla acest lucru?

* detalii, textele Cartei si Codului (in engleza, franceza, germana), adresa portalului european de mobilitate a cercetatorilor, Strategia privind Crestere si locuri de munca in UE, menita sa revitalizeze Agenda de la Lisabona - si, nu in ultimul rind, o invitatie la dezbatere a textului cu pricina, comparativ cu prevederile actuale in Romania, care sa se concretizeze intr-un set de propuneri care sa poata fi avansate MEC
[ link extern ]

Lucian Branea
______________
EuroAtlantic Club
monitoring Romania's journey towards the EU
[ link extern ] /
mail to: P.O.Box 13-166, Bucharest 70700
e-mail to: lucian.branea@gmail.com