Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Salariu compensatoriu
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Salariu compensatoriu

In cazul unei concedieri colective se mai dau salarii compensatorii daca nu este stipulat in regulamentul intern nimic?
1. Art.67 Cmun. prevede posibilitatea si nu obligativitatea de a beneficia de salarii compensatori ... acestea pot fi acordate numai daca sunt prevazute in ccm aplicabil angajatorului , in regulamentul intern al acestuia sau in contractul dvs de munca... in caz contrar, angajatorul nu este obligat sa acorde asa ceva..

2. O posibilitatea pentru dvs este negocierea directa cu angajatprul referitor la acordarea acestor salarii comensatorii. Potrivit principiului libertatii contractuale, partile de comun acord pot negocia acordarea de salarii compensatorii in caz de concediere pentru motive care nu tin de persoana salariatului.