avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cardul de Sanatate European
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cardul de Sanatate European

Buna ziua!
Am deschis acest nou subiect in speranta ca mi se va raspunde la intrebarile mele.-In primul rand,mi se pare normal sa explic prima data situatia.
Am varsta de 36 de ani,pana acuma nu am nici un an de munca pe cartea de munca:
-Vreau sa am si eu acest card european.
-Ce trebuie sa fac ca sa intru in posesia lui?
Astept raspuns...
Va multumesc pentru atentia acordata!
Salutarile mele Ioan!
Cel mai recent răspuns: danielovidiu , utilizator 08:55, 6 Martie 2013
Foarte corect domnule gigipopa,dupa cum ati observat,am luat in considerare sfatul dv.Va multumesc incaodata
buna ziua,
în legatura cu cardul european de sanatate;
fiica mea este studenta in luxemburg;
in locul cardului de sanatate are eliberată de la casa de sănătate acea adeverință, care după câte am ințeles tine loc de card de sanatate, pentru ca ele incă nu se tipăresc;
a avut o urgență medicală, a arătat acea adeverinață la unitatea medicală, și cu toate acestea trebuie să plătească intervenția medicală; pe adresa unde locuiește a primit o factură cu costurile intervenției;
ce ar trebui sa facă?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Card de sanatate european capsunar capsunar As vrea sa imi aduc mama si un frate in Spania pentru o perioada de aprox.3 luni.Mama e pensionara iar fratele are 40 de ani si este handicapat.Aici la medic ... (vezi toată discuția)
Cardul european de asigurare medicala theosia theosia buna ziua Eu si sotul meu nu suntem angajati cu carte de munca deci nu platim asig medicale. Vrem impreuna cu copilul de 4 ani sa plecam in uk .M-ar interesa ... (vezi toată discuția)