Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cardul de Sanatate European
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cardul de Sanatate European

Buna ziua!
Am deschis acest nou subiect in speranta ca mi se va raspunde la intrebarile mele.-In primul rand,mi se pare normal sa explic prima data situatia.
Am varsta de 36 de ani,pana acuma nu am nici un an de munca pe cartea de munca:
-Vreau sa am si eu acest card european.
-Ce trebuie sa fac ca sa intru in posesia lui?
Astept raspuns...
Va multumesc pentru atentia acordata!
Salutarile mele Ioan!
Foarte corect domnule gigipopa,dupa cum ati observat,am luat in considerare sfatul dv.Va multumesc incaodata
buna ziua,
în legatura cu cardul european de sanatate;
fiica mea este studenta in luxemburg;
in locul cardului de sanatate are eliberată de la casa de sănătate acea adeverință, care după câte am ințeles tine loc de card de sanatate, pentru ca ele incă nu se tipăresc;
a avut o urgență medicală, a arătat acea adeverinață la unitatea medicală, și cu toate acestea trebuie să plătească intervenția medicală; pe adresa unde locuiește a primit o factură cu costurile intervenției;
ce ar trebui sa facă?