avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 829 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

Buna ziua,

Am o intrebare legata de posibilitatile de pensionare existente pentru socrul meu:
- nascut februarie 1959
- perioada continua de cotizare: 36 de ani
- perioada incadrare grupa 1: 2 ani

Ce variante de pensionare ar avea in acest caz?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 17:45, 5 Martie 2013
Pensie limita de varsta: la 65 de ani, in februarie 2024.
Pensie anticipata partiala: la 60 de ani, in februarie 2019. (cu penalizare 45% pe toata durata celor 5 ani de anticipare)

Nu are dreptul la reducere pentru grupa de munca, trebuie minim 6 ani de grupa pentru 1 an reducere.
Nu are dreptul la pensie anticipata (fara penalizare) deoarece nu are 43 de ani de stagiu.


Limita de varsta la 65 de ani.
Pensie anticipata,sau anticipata partiala la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiu asimilat.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani,fara stagiu asimilat.
Penalizarea este de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.Pentru 5 ani(60 de luni)de anticipare penalizarea este de 45%.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Virsta de pensionare Carmenbus Carmenbus socrul meu are 31 ani lucrati cu tot cu armata si 2 ani in grupa 1,si are 60 de ani .ar dori sa iasa anticipat in pensie pe motiv de boala,va fi afectat la ... (vezi toată discuția)
Cand ma pot pensiona anticipat doru anghel doru anghel Sunt nascut in 7 dec 1953. Am facut facultate la zi intre 1972-1977. M-am angajat in 11 august '77. Nu am grupe. Am 3 pauze in cartea de munca in ... (vezi toată discuția)
Pensionare cameliachivereanu cameliachivereanu Bună ziua! Un primar, (bărbat), din mediul rural, (primar de comună), la ce vărstă se poate pensiona? (vezi toată discuția)