Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

Buna ziua,

Am o intrebare legata de posibilitatile de pensionare existente pentru socrul meu:
- nascut februarie 1959
- perioada continua de cotizare: 36 de ani
- perioada incadrare grupa 1: 2 ani

Ce variante de pensionare ar avea in acest caz?

Multumesc!
Pensie limita de varsta: la 65 de ani, in februarie 2024.
Pensie anticipata partiala: la 60 de ani, in februarie 2019. (cu penalizare 45% pe toata durata celor 5 ani de anticipare)

Nu are dreptul la reducere pentru grupa de munca, trebuie minim 6 ani de grupa pentru 1 an reducere.
Nu are dreptul la pensie anticipata (fara penalizare) deoarece nu are 43 de ani de stagiu.

Limita de varsta la 65 de ani.
Pensie anticipata,sau anticipata partiala la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiu asimilat.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani,fara stagiu asimilat.
Penalizarea este de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.Pentru 5 ani(60 de luni)de anticipare penalizarea este de 45%.