avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 218 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

Bună ziua! Un primar, (bărbat), din mediul rural, (primar de comună), la ce vărstă se poate pensiona?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 13:33, 10 Iulie 2012
Daca este nascut dupa 01/01/1950:

-Limita de varsta la 65 de ani,daca ideplineste conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani.
-Anticipat sau anticipat partial la 60 de ani.
-Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani(fara stagiu asimilat).
-Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani(fara stagiu asimilat).
-Penalizrea este de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.Pentru 60 de luni(5 ani)de anticipare penalizarea este de 45%.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionarea la cerere Baraian_Teofil_Pavel Baraian_Teofil_Pavel doresc sa ma pensionez la cerere. as dori sa imi spuneti la ce varsta pot sa intru la pensia la cerere si cati ani de munca ar trebui sa am ca sa pot beneficia ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata patricialidia patricialidia Buna ziua, Am o intrebare legata de posibilitatile de pensionare existente pentru socrul meu: - nascut februarie 1959 - perioada continua de cotizare: 36 ... (vezi toată discuția)
Varsta pensionare Mihai42 Mihai42 Buna ziua. Tatal meu este nascut pe 08.05.1958 si are vechime in munca de 38 ani. Ma interesaza cand s-ar putea pensiona anticipat (eventual partial) si ... (vezi toată discuția)