Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

Bună ziua! Un primar, (bărbat), din mediul rural, (primar de comună), la ce vărstă se poate pensiona?
Daca este nascut dupa 01/01/1950:

-Limita de varsta la 65 de ani,daca ideplineste conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani.
-Anticipat sau anticipat partial la 60 de ani.
-Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani(fara stagiu asimilat).
-Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani(fara stagiu asimilat).
-Penalizrea este de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.Pentru 60 de luni(5 ani)de anticipare penalizarea este de 45%.