Forum Discuţii juridice Executare silită cum este procedura de executare silita in cazulunui ...
Discuție deschisă în Executare silită

cum este procedura de executare silita in cazulunui credit restant cu ipoteca imobiliara?

am un credit ipotecar cu cu ipoteca sunt in urma cu plata ratelor si banca ma ameninta ca voi fi dat la executori,ce se va intampla acum si cat dureaza executarea silita?
Va pot executa silit.
Imobilul se poate vinde la licitatie publica.
Pana ajungeti la executare silita, datoria tot creste si va mai creste ca i se tot adauga penalitati, apoi i se va adauga si cheltuieli cu executarea.
In final veti pierde casa, iar pt diferenta ramaneti in continuare dator.
Daca veti fi supus executarii silite, in primul rand va fi executat imobilul, iar daca suma obltinuta in urma vanzarii acestuia la licitatie nu este suficienta pentru acoperirea datoriei, se pot executa si alte bunuri ale dvs sau venituri.
dar pot vinde imobilul cu acordul bancii si daca nu se acopera intreaga suma sa raman cu o rata mai mica?
mariusmihai76, utilizator
Pai la aceasta intrebare numai banca va poate raspunde.