avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1260 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pot sa-mi depun demisia in timp ce sunt in concediu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pot sa-mi depun demisia in timp ce sunt in concediu postnatal?

Buna ziua!
As dori sa intreb daca din concediul postnatal pot sa imi depun demisia la actualul loc de munca dar fara sa mai stau in preaviz?
Mi-am gasit un loc de munca mai bun dar nu stiu daca o sa ma lase sa plec fara preaviz pentru ca am si functie de conducere.
Va multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: sarlota , utilizator 14:00, 6 Martie 2013
Renuntarea totala a angajatorului la preaviz, incetarea c.i.m cu acordul partilor, cazuri in care va trebuie acordul angajatorului sau pur si simplu, absentarea nemotivata de la locul de munca...
Ultima modificare: Miercuri, 6 Martie 2013
Dragos Stefan, Consultant resurse umane
sarlota


1 , In cazul demisiei
- renuntarea totala a angajatorului la efectuarea preavizului, art.81 alin.7 C.mun.

- angajatorul nu si-a indeplinit obligatiile asumate prin c.i.m., art.81 alin.8 C.mun.

- absenta nemotivata pe perioada preavizului care poate duce la incetarea c.i.m. si fara a fi necesara atragerea raspunderii disciplinare a dvs.


2. Solicitati incetare c.i.m. cu acordul partilor , art.55 lit.b C.mun, situatie in care nu se efectueaza preaviz.
Va multumesc frumos pentru raspunsuri!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incepere activitate inainte de terminare ccc mihaela1707 mihaela1707 In present sunt in concediu crestere copil care se va termina in cepand din noiembrie. intre timp mi-am gasit un nou loc de munca si nu ma mai intorc la ... (vezi toată discuția)
Buna dimineața! Întrebare, va rog: sunt angajata la actualul ... nmg30 nmg30 Buna dimineața! Întrebare, va rog: sunt angajata la actualul loc de munca din 01.07.2022. Au trecut cele 90 zile considerate perioada de proba. As dori sa ... (vezi toată discuția)
Demisie Nicoletapostolache Nicoletapostolache Buna seara, am și eu o problema..Vreau să mă mut in alt oraș unde am găsit și loc de muncă doar că actualul șef mă forțează să stau in preaviz ... (vezi toată discuția)