avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1562 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Comunicare de la cadastru imobil ipotecat de directia ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Comunicare de la cadastru imobil ipotecat de directia vamala. Nu stiu despre ce poate fi vorba

Am fost anuntat ca am primit o comunicare de la cadastru in care sunt informat ca apartamentul meu este ipotecat si sub sechestru de catre directia vamala pentru o suma de bani. Nu am cunostinta de unde as putea avea aceasta datorie catre directia vamala. Nu am importat nimic nu am cumparat masini din strainatate. In ce situatii se poate ipoteca un imobil de catre autoritatea vamala? Mentionez ca lucrez in strainatate si nu am posibilitatea deplasarii in tara. Va rog raspunsuri!
Cel mai recent răspuns: gmancila , utilizator 09:47, 8 Martie 2013
Sechestru, se pune pt a nu instraina bunul detinut, iar autoritatea respectiva sa isi poata recupera datoriile. Poate ati inteles gresit, ipoteca? Ok, am inteles ca nu aveti datorii, puteti intra pe site-ul celor de la Directia Vamala pt a discuta cu ei, de asemenea ca sa va lamureasca ati putea intra si pe site-ul primariei unde este inregistrat apartamentul la taxe si impozite, sigur au solicitat si acolo documente, sau chiar la cei de la cadastru, pt ca acolo trebuie sa fie atasat documentul care reprezinta motivul sechestrului.

Ar trebui sa imputerniciti pe cineva sa se ocupe, insistati cu telefoanele si pe site-urile celor doua institutii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sunt divortata, sotul este inchis, si nu am facut partajul dupa ... Grape Grape Sunt divortata, sotul este inchis, si nu am facut partajul dupa duvort. El este dispus sa imi ofere partea lui din apartamentul pe care il avem impreuna, insa ... (vezi toată discuția)
Adjudecatar persoana juridica delta95 delta95 Am adjudecat la o licitatie un apartament ca persoana juridica. La oficiul de cadastru mi s-a refuzat intabularea imobilului din cauza ca este un sechestru ... (vezi toată discuția)