Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... \'\' pune în vedere contestatorului sã depunã ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

'' pune în vedere contestatorului sã depunã dovezi cu privire la decesul intimatului si sa depunã toate diligentele pentru aflarea mostenitorilor acestuia sub sanctiunea suspendãrii cauzei conform art 234 alin. 1 Cpc dupã caz''

Procedură de citare legal îndeplinită. Sub acest aspect, instanta reține ca citatia expediata intimatului pârât a fost restituita cu mențiunea ''destinatar decedat ''

'' pune în vedere contestatorului să depună dovezi cu privire la decesul intimatului și sa depună toate diligentele pentru aflarea mostenitorilor acestuia sub sancțiunea suspendării cauzei conform art 243 alin. 1 Cpc după caz''

1. Ce dovezi trebuie să depună contestatorul cu privire la decesul intimatului?

1.1. Certificat de deces?
1.1.1. De unde /cum /în ce calitate poate procura contestatorul '' certificatul de deces '' sau '' dovezi cu privire la decesul intimatului ''?

2. Cum/unde /în ce calitate poate depune contestatorul' 'toate diligentele pentru aflarea mostenitorilor intimatului ''?

2. 1. La primărie? Cum /în ce calitate?

3. Până când se suspenda judecata cauzei potrivit art 243 alin. 1 Cpc (vechi) dacă una din parti a decedat?
3.1. Dacă partea care a decedat, nu are moștenitori, se suspenda judecata pricinii sau se continua judecata pricinii?
Veti face diligentele la primarie-starea civila pt o copie a certificatului de deces si la camera notarilor pt a verifica daca s-a deschis succesiunea.

In ambele cazuri va prezentati cu o copie a incheierii de sedinta prin care vi s-au pus in sarcina aceste demersuri, cu un certifcat de grefa si cu o cerere scrisa (luati si un nr de inregistrare pt a arata instantei ca v-ati conformat) si solicitati autoritatilor sa expedieze raspunsurile pe adresa instantei, la dosarul dvs.