Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Raspundere RCA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Raspundere RCA

Soferul unui autobuz pune o frână puternică şi o persoană cade în interiorul salonului şi se accidentează, îşi fracturează un braţ. Societatea de asigurare răspunde pt. daunele pricinuite acesteia prin vătămarea corporală ?
Despre ce salon este vorba? Daca pasagerul se afla in autobuz, se pot acorda despagubiri daca exista asigurarea de accidente a pasagerilor, iar in urma accidentului persoana respectiva capata o invaliditate.
Societatile de transport calatori, de obicei, au asigurari pentru daune civile provocate pasagerilor transportati legal.Aceasta asigurare acopera atat daune materiale cat si vatamari corporale (accidentari,invaliditate,deces).In conditiile de asigurare atasate politei, se specifica modul si conditiile de incadrare a evenimentului in acoperire, precum si cazurile de exceptare.
Trebuie sa va adresati societatii de transport sa va comunice la ce societate de asigurare are incheiata polita de raspundere pentru pasageri. Apoi deschideti dosar de dauna la acea societate de asigurare.
Trebuie sa tineti cont ca aveti nevoie si de probe: acte medicale, eventual un martor al incidentului, etc.