Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Despagubire persoana afectata in accident
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Despagubire persoana afectata in accident

Buna seara,
As avea nevoie de o lamurire si un raspuns in acelasi timp.
Mama mea, in varsta de 65 ani, se afla intr-o masina care, in urma unui derapaj pe drum inghetat , a lovit cu laterala stanga masina care era pe sensul opus de mers. Mama a fost transportata la urgenta unde s-au efectuat analize si raze, rezultatul fiind unul bun, in sensul ca nu avea nimic fracturat. Cu toate acestea, ni s-a spus ca va trebui sa o interneze, sa o tina sub observatie, deoarece nu se putea deplasa. Dupa 2 zile de spitaluzare, unde i s-au administrat calmante, antiinflamatoare si un antibiotic pentru o infectie urinara, mama nu a vrut sa mai ramana internata, deoarece ni s-a spus ca trebuie sa platim spitalizarea, ca in caz de accident, Casa de Asigurari de Sanatate nu deconteaza, iar ziua de spitalizare era 501 ron fara tratamente. Asadar, s-a externat la cerere. Acum, dupa 9 zile de la accident, tot nu se poate deplasa, deoarece o doare tot corpul, trebuind sa fie ajutata de fiecare data sa se ridice.... Intrebarea mea este urmatoarea: Asugurarea RCA, despagubeste in vre-un fel spitalizarea si alte cheltuieli sau daune morale....avand in vedere ca nu stiu cand mama se va putea deplasa, macar cu cadrul, cativa pasi. Mentionez ca este angajata, iar in conditiile actuale va trebui sa fie data in somaj, pentru ca nici concediul medical nu va fi platit, pentru ca este vorba de un accident auto.

Va multumesc anticipat pentru raspuns!
82RYA, utilizator
Buna ziua,

Mama dvs. era conducatorul auto sau pasager?
Pasager.
Buna ziua,

Legea RCA prevede ca sunt riscuri acoperite:
"Membrii familiei asiguratului, conducătorului auto sau oricărei altei persoane a cărei răspundere civilă este angajată într-un accident de vehicule şi este acoperită de asigurarea obligatorie RCA nu sunt excluşi de la beneficiul asigurării pentru propriile lor vătămări corporale."

In anul 2017, Înalta Curte de Casație și Justiție (ICCJ) a decis, printr-o hotărâre, că un asigurător RCA este obligat să acorde despăgubiri rudelor unui șofer vinovat de producerea unui accident. Cu o condiție însă: soțul/soția sau persoanele care se află în întreținereaproprietarului sau a șoferului mașinii asigurate să fi fost victime directe ale evenimentului rutier și să fi suferit vătămări corporale în urma acestuia.
Buna seara!
82RYA, utilizator
Buna seara!

Multumesc de raspun!

Mama se afla in masina care a provocat accidentul, ca simplu pasager. Soferul masinii nu este ruda cu mama, ci doar un vecin.
In acest caz, exista posibilitatea ca mama da fie despagubita de firma de asigurari( doar spitalizarea si cheltuielile ulterioare pe medicamente, avand in vedere ca ieri au fost 3 saptamani de la accident, iar mama inca nu poate merge fara cadru...)

Va multunesc anticipat!

IRIS AG BROKER de ASIGURARE a scris:

Buna ziua,

Legea RCA prevede ca sunt riscuri acoperite:
"Membrii familiei asiguratului, conducătorului auto sau oricărei altei persoane a cărei răspundere civilă este angajată într-un accident de vehicule şi este acoperită de asigurarea obligatorie RCA nu sunt excluşi de la beneficiul asigurării pentru propriile lor vătămări corporale."

In anul 2017, Înalta Curte de Casație și Justiție (ICCJ) a decis, printr-o hotărâre, că un asigurător RCA este obligat să acorde despăgubiri rudelor unui șofer vinovat de producerea unui accident. Cu o condiție însă: soțul/soția sau persoanele care se află în întreținereaproprietarului sau a șoferului mașinii asigurate să fi fost victime directe ale evenimentului rutier și să fi suferit vătămări corporale în urma acestuia.