Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Schimbare vector fiscal contribuabil inactiv
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Schimbare vector fiscal contribuabil inactiv

Detin o firma care a avut activitatea suspendata pana in octombrie 2013. Anul trecut, cand s-a cerut ca toate firmele cu cifra de afaceri mai mica 65000 sa treaca la microintreprinderi, am depus decl 101 pentru anul 2013 si 010 pentru schimbarea impozitului pe profit in impozit microintreprindere, dupa care am depus trimestrial declaratia 100. Acum aflu ca fiind inca suspendata, deci inactiva, nu trebuia sa schimb vectorul fiscal in perioada suspendarii. Este real? Daca este asa, de ce mi-a primit la ANAF declaratiile respective? Daca este asa, ce trebuie sa fac ca sa fiu in legalitate. Daca s-a terminat perioada suspendarii este obligatoriu sa inregistrez incetarea suspendarii la Registrul Comertului? Nu inteleg de ce, din moment ce este scris in actele de suspendare temporara perioada? Eu oricum nu am vreo intentie sa mai lucrez ceva pe firma, deci nu vad rostul unor noi alergaturi si cheltuieli. Ce ma sfatuiti?
Daca firma dvs a fost suspendat la camera de comert dar nu ati beneficiat de regim derogatoriu ati fost obligat sa depuneti declaratii la finante pe perioada suspendarii ( motiv pentru care v-au primit declaratiile).
Sfatul meu e sa ramaneti pe impozit pe veniturile microintreprinderilor, mai ales ca nu ati facturat nimic de pe firma ( deci cifra de afaceri < 65000 euro), dar pana cand veti lichida firma va trebui sa depuneti declaratii la finante.