Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Compensare in bani a concediului de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Compensare in bani a concediului de odihna

Am un angajat care doreste incetarea contractului de munca prin demisie, cu acordul partilor. Am fost de acord. Acum imi solicita plata concediului de odihna la care ar fi avut dreptul. Mentionez ca angajatul a inceput activitatea in august 2012 si a fost programat pentru concediu in iulie 2013. Demisia si plecare lui din firma s-a facut in data de 15 februarie 2013.
Am gasit art.146 alin. 4 "(4) Compensarea în bani a concediului de odihnă neefectuat este permisă numai în cazul încetării contractului individual de muncă."
Cum se interpreteaza ???
1. Incetarea c.i.m. se poate face fie prin demisie, fie cu acordul partilor ... sintagma ”demisie cu acordul partilor” nu exista.

2. In temeiul art.146 alin.4 C.mun. , angajatorul este obligat sa-i compenseze in bani CO neefectuat si aferent perioadei lucrate ... in speta, faceti calculul zilelor de CO pentru perioada 01.01. - 15.02.2013 si i se vor plati aceste zile ...
Daca nici in 2012 nu a efectuat CO , atunci faceti calculul aferent perioadei lucrtae august 2012 - 31.12.2012 ...