Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum cer test paternitate ?- tagada de paternitate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum cer test paternitate ?- tagada de paternitate

Buna seara,
Sunt in divort cu sotia , avem un copil de un an si 7 luni . Eu as fi de acord sa platesc pensie alimentara , dar am niste ganduri ca fata nu e a mea . Concret , nu am prins-o pe sotie niciodata cu nimic , au fost doar niste vorbe aruncate la cearta , dar care totusi m-au tulburat . Si de fapt , parca nu simt fata ca ar fi copilul meu , nu imi mai dau seama acum daca pana la discutii simteam la fel sau ceea ce mi-a spus ea m-a suparat asa rau ca nu vreau sa le mai vad pe nici una .
Se poarta de ca si cum copilul ar fi doar al ei . Poate ca asa e , dar nu vreau sa platesc aiurea .
Credeti ca pot sa cer in procesul de fata un test de paternitate , sau sa fac proces separat ? Ma tem ca daca ma insel , sotia sa nu ceara despagubiri sau sa nu ma mai lase sa o vad . In orice caz ,as putea sa cer amanarea hotararii pana aflam adevarul ? Sau daca deschid proces pentru paternitate separat poate influenta procesul de divort de acum ? Nu as vrea sa pierd vreun drept pt ca am dorit sa aflu adevarul...eu am declarat in cererea de divort ca sunt de acord sa platesc , vreau si program de vizita pentru a-mi vedea fata , dar acum cum pot spune ca trebuie sa amanam asta pana ma lamuresc ????
Faptul ca tagaduiti paternitatea nu va fi in defavoarea dvs in ce priveste copilul si la relatiile cu fetita, dvs tagaduiti paternitatea ca mama v-a zis ca nu-i a dvs, nu ca sperati sa nu fie ca sa nu platiti pensie.

De acord cu dvs , insa : locuim separat din momentul in care ea a introdus actiunea , iar eu ii dau niste bani lunar . Intentionez ca in cazul in care se dovedeste ca nu e a mea sa ii cer acei bani inapoi .
Oricum , de partaj nu poate fi vorba , am locuit in casa care apartine parintilor ei , avea absolut tot , nu a fost nevoie sa investim nimic de cativa ani . Cheltuielile nu au fost decat pt mancare , utilitati si intretinere . Macar atat am reusit sa stabilim ca nu avem pretentii materiale privind bunuri . De aceea as dori sa recuperez banii pe care i-am dat pt cheltuieli cu fata .
Buna seara , dar daca renunt la pretentii materiale legate de ce cheltuieli am avut cu copilul si nu cer decat un test la IML pentru o confirmare a paternitatii ? Parca nu as vrea sa o acuz in mod direct de infidelitate , de fapt nici nu am de ce , nu ma bazez decat pe ceea ce mi-a spus.. La nervi ...daca se dovedeste ca e copilul meu si imi cere daune are vreo sansa sa le obtina ? Sau in acelasi caz ii pot cere despagubiri pt ca si-a batut joc de mine si m-a mintit ?