avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 537 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort, sarcina in perioada procesului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort, sarcina in perioada procesului

Buna ziua,

As dori sa stiu care este situatia din punct de vedere juridic in cazul urmator:
- in momentul de fata eu sunt in divort dar am un alt partener. Daca in decursul procesului de divort doresc sa am un copil impreuna cu actualul meu partener care va fi situatia copilului (avand in vedere ca este un proces de divort mai greoi care ar putea sa dureze inca un an, de exemplu)? Copilul va putea purta numele tatalui biologic fara probleme iar tatal isi va putea exercita drepturile depline asupra copilului?

Multumesc!
Ultima modificare: Miercuri, 28 Septembrie 2016
Alecsandra_88, utilizator
Cel mai recent răspuns: AV. GABRIELA GERBER , Avocat 11:51, 29 Mai 2022
Nu, pentru ca opereaza prezumtia de paternitate prevazuta de disp.art.414 al.1 c.civ.

Art. 414
Prezumţia de paternitate
(1) Copilul născut sau conceput în timpul căsătoriei are ca tată pe soţul mamei.

(2) Paternitatea poate fi tăgăduită, dacă este cu neputinţă ca soţul mamei să fie tatăl copilului.
Si atunci ce valoare mai are afirmatia: "(2) Paternitatea poate fi tăgăduită, dacă este cu neputinţă ca soţul mamei să fie tatăl copilului.: daca dumneavoastra sustineti ferm NU la toate intrebarile mele.
Nu e logic nici normal.
Pai inseamna exact asta "paternitatea poate fi tagaduita".
In primul certificat de nastere copilul il va avea ca tata pe sotul mamei (de la momentul conceptiei).
Apoi cineva interesat va putea tagadui paternitatea (in instanta) si va obtine o hotarare judecatoreasca prin care se va schimba certificatul de naster.
Dar nu e obligatoriu sa fie tagaduita, copilul poate ramane cu tatal "gresit" in certificatul de nastere.
Am inteles.
Multumesc pentru raspuns.
1.Daca copilul este conceput sau nascut in timpul casatoriei, el va avea ca tata pe sotul dvs, deci in timpul casatoriei dvs. nu va putea purta numele tatalui biologic.
2.Ulterior ramanerii definitive a hotararii de divort se poate evident tagadui paternitatea si stabili cine este tatal biologic al copilului.
In plus daca copilul se naste sa spunem pana la data judecarii pe fond a divortului, exista si varianta sa suspendati divortul pana la judecarea actiunii in tagaduirea paternitatii ,respectiv a stabilirii paternitatii copilului.
Actiunea in tagaduirea paternitatii poate fi promovata de sotul dvs, de dvs, sau de tatal biologic.
Concluzionand situatia se complica si va da nastere unui alt proces sau doua, dupa caz.
Ultima modificare: Miercuri, 28 Septembrie 2016
MARTA SIMONA PETRE, Avocat

Alte discuții în legătură

Buna ziua, sunt casatorita din 15.06.2019,iar la 3luni dupa casatorie ... Anamaria9294 Anamaria9294 Buna ziua, sunt casatorita din 15.06.2019,iar la 3luni dupa casatorie ne-am separat. Fiind cu pandemia nu am apucat sa venim in tara sa divortam .cu ceva timp ... (vezi toată discuția)
Certificat de nastere la copil Vasilica-Irina Vasilica-Irina ce nume de familie al mamei va trece in certificatul de nastere al copilului daca eu port numele de casatorie a sotului care inca nu am divortat dar copilul ... (vezi toată discuția)
Inregistrarea nasterii la starea civila cool123 cool123 buna ziua, am inteles ca nasterea se inregistreaza la termen de 14 zile la starea civila pe raza careia a avut loca nasterea, respectiv sectorul unde se afla ... (vezi toată discuția)