Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Antecontract de vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Antecontract de vanzare cumparare

Buna ziua.Am semnat un antecontract de vanzare cumparare pt a achizitiona un apartament pe 27 februarie, insa doamna nu avea actele pregatite si semnam actele la notar(contractul de vanzare cumparare) pe 18 martie...Eu trebuie sa ii dau jumatate din bani in euro si jumatate in lei, suma trecuta pe contract fiind in euro...si sunt curios la ce curs achit diferenta in lei....la cel din data de 27 februarie sau la cel care va fi pe 18 martie?
buna seara, la cursul din februarie ,pentru ca atunci practic ati stabilit pretul.
la cursul din 27 februarie daca in antecontract nu exista o clauza care sa prevada altceva.
ContSters82289, utilizator
Daca pretul stabilit in contract este in euro, dumneavoastra aveti obligatia sa ii dati numai euro. Astfel incat daca vanzatorul va accepta sa ii dati jumatate in euro, iar cealalta jumatate in lei, va putea sa va si dicteze cursul (de atunci, de acum sau chiar un curs care sa ii permita sa cumpere aceeasi suma de euro de la casa de schimb!).
Daca ati stabilit in scris in antecontract ca pretul se plateste jumatate in euro, jumatate in lei, atunci este discutabil... fie va intelegeti la cursul de la antecontract, fie la cursul BNR din ziua autentificarii contractului. In acest caz, parerea mea de specialist este ca acest curs este cel din ziua vanzarii, in care se transfera propriu-zis dreptul de proprietate...
buna seara,nu sunt specialista,dar trebuie sa-mi da-ti dreptate daca spun ca toti notarii lucreaza la limita legii.Nu este obligat sa plateasca doar in euro,poate plati echivalentul in lei fara nici o problema.Si nu-l poate obliga sa plateasca la ce curs vrea cumparatorul,in cel mai rau caz poate plati la cursul euro din ziua semnarii actelor.Eu raman la parerea ca va plati cursul din ziua semnarii antecontractului.
Daca pretul stabilit de parti este in yeni japonezi, atunci vanzatorul a cerut si cumparatorul a fost de acord sa ii achite in yeni japonezi.

Nimeni nu il poate obliga ulterior pe vanzator sa accepte plata in alta valuta decat cea convenita in contract.

In rest, numai de bine si dvs, @kikke!
PS: "dati", nu "da-ti"