Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ajutor de inmormantare!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ajutor de inmormantare!

o persoana este salariat al unei societati cu un sindicat puternic.Are o" relatie" de 10 ani ,un copil impreuna dar nu au oficializat relatia lor."Soacra" a decedat.Institutia respectiva din domeniul privat nu aproba ajutorul de inmormantare
intrucat nu sunt casatoriti!In contextul noii legi, modificata in 2011 ,unde este recunoscuta logodna se poate obtine acest ajutor!Astept pareri!
ART. 126 din legea 263/2010 actualizata 2013.
(1) Asiguratul sau pensionarul beneficiazã de ajutor de deces în cazul
decesului unui membru de familie care nu era asigurat sau pensionar la data
decesului.
(2) Se considerã membru de familie, în sensul prezentei legi:
a) soţul;
b) copiii proprii, copiii adoptaţi, copiii aflaţi în plasament familial
sau cei încredinţaţi spre creştere şi educare familiei, în vârstã de pânã la
18 ani sau, dacã îşi continuã studiile, pânã la terminarea acestora, fãrã a
depãşi vârsta de 26 de ani, precum şi copiii incapabili de muncã, indiferent
de vârstã, dacã şi-au pierdut capacitatea de muncã înaintea vârstelor
menţionate;
k;"> c) pãrinţii şi bunicii oricãruia dintre soţi.

Se desprind urmatoarele concluzii:
1) Daca soacra era pensionara sau asigurata beneficiaza de ajutor de la Casa de Pensii;
2) Daca nu era atunci nu poate beneficia pe seama "ginerelui" deoarece doar sotul este considerat membru de familie si nu logodnicul.
În cazul decesului salariatului sau al unui membru de familie care nu era asigurat ori pensionar la data decesului, angajatorul acordă ajutorul de înmormântare din fondurile proprii ale societăţii, precum şi ajutorul de deces din bugetul asigurărilor sociale de stat.

Astfel, dacă ajutorul de deces este un drept conferit ca urmare a calităţii de asigurat, ajutorul de înmormântare se acordă de către angajator din sursele proprii, respectând prevederile contractului colectiv de muncă, contractului individual de munca sau ale reg.intern.