Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Ma incadrez bine in codul caen ales?
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Ma incadrez bine in codul caen ales?

Buna ziua,
Situatia mea este. firma afost infiintata in 6 ian 2009 cu cod caen :7729,7311,5621,4799. Nu avem inca activitate , vom avea in trimestrul al 2 lea ( aprilie , mai) .Mai exact vom organiza cursurile festive la liceu si facultate si anume
-inchiriem costumele de absolvire( toca + roba)=7729,
-filmare video si foto + cd( colaborare cu o persoana autorizata pe baza de contract ), = ???
-asiguram coktail party ( sampanie, fursecuri , suc),=5621
- oferim cadou( esarfa, pixuri,diplome)=4799
Vreau sa-mi spuneti va rog frumos
1.daca ne incadram la aceste coduri .
2.bunurile inchiriate ( costumele ptr studenti) sunt cusute inainte de deschiderea firmei si nu sunt acte pe ele.Nu dorim trecerea lor la cheltuieli doar sa stim daca pot fi folosite in cadrul caen 7729.Daca nu, cum ar trebui sa justificam provenienta lor?
3.Ce tip de contract se stabileste cu o persoana fizica neautorizata pt timpul de 2 ore pe saptamana ,unde si cu cat timp inainte de inceperea activitatii se depune acest contract.
Va rog tare mult sa-mi raspundeti daca se poate separat pe aceste 3 puncte ca sa inteleg bine ce am de facut.
Multumesc mult,
In primul rand codul CAEN 4799 semnifica "Comert cu amanuntul efectuat in afara magazinelor, standurilor, chioscurilor si pietelor", ori din cate inteleg eu dumneavoastra nu vindeti esarfele, si diplomele...
Pentru filmare video si foto cred ca v-ar trebui urmatoarele coduri CAEN:
5911 - Activitati de productie cinematografica, video si de programe de televiziune - pentru inregistrari video
7420 - Activitati fotografice - pentru fotografii
Dupa parerea mea nu ar fi rau sa mai introduceti si urmatoarele coduri CAEN:
5629 - Alte servicii de alimentatie n.c.a.
5819 - Alte activitati de editare
5829 - Activitati de editare a altor produse software
5913 - Activitati de distributie a filmelor cinematografice, video si a programelor de televiziune
7490 - Alte activitati profesionale, stiintifice si tehnice n.c.a.
8110 - Activitati de servicii suport combinate
9004 - Activitati de gestionare a salilor de spectacole

2. La punctul nr. 2 cred ca ar fi in masura sa va raspunde contabilul dumneavoastra sau un consilier juridic...

3. Cu o persoana fizica puteti incheia un contract individual de munca cu norma partiala, care se depune in termen de 15 zile de la momentul semnarii la ITM.