Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Retinere 24 h - conditii
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Retinere 24 h - conditii

Va rog, fratele meu este major dar nu are acte de identitate poate fi retinut si 24 de ore?.

Va multumesc doresc un raspuns cat mai urgent posibil.
Poate fi retinut in functie de situatie.
Daca este vinovat poate fi retinut.

Exista mai multe posibilitati de a fi identificat.
normal ca poate fi retinut.
mai ales in cazul infractiunilor flagrante.
cu ocazia aceasta , daca va fi trimis in judecata si va fi depus la penitenciar o sa i se faca si carte provizorie de identitate .
doberv, utilizator
Nu a fost prins in flagrant, si este nevinovat.
asta cu nevinovatia nu o puteti hotara dvs.
daca nu sunt probe impotriva dansului va fi pus in libertate.
daca nu va fi pus in libertate inseamna ca au probe si trebuie sa se gandeasca serios la pregatirea apararii.
Inteleg, nici nu stiiti cat de recunoscator sunt pentru toate raspunsurile dvs. .
ryzen, utilizator