avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 692 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Retinere 24 h - conditii
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Retinere 24 h - conditii

Va rog, fratele meu este major dar nu are acte de identitate poate fi retinut si 24 de ore?.

Va multumesc doresc un raspuns cat mai urgent posibil.
Cel mai recent răspuns: e4c5 , utilizator 20:51, 16 Martie 2013
Poate fi retinut in functie de situatie.
Daca este vinovat poate fi retinut.

Exista mai multe posibilitati de a fi identificat.
normal ca poate fi retinut.
mai ales in cazul infractiunilor flagrante.
cu ocazia aceasta , daca va fi trimis in judecata si va fi depus la penitenciar o sa i se faca si carte provizorie de identitate .
Ultima modificare: Joi, 14 Martie 2013
doberv, utilizator
Nu a fost prins in flagrant, si este nevinovat.
asta cu nevinovatia nu o puteti hotara dvs.
daca nu sunt probe impotriva dansului va fi pus in libertate.
daca nu va fi pus in libertate inseamna ca au probe si trebuie sa se gandeasca serios la pregatirea apararii.
Inteleg, nici nu stiiti cat de recunoscator sunt pentru toate raspunsurile dvs. .
Ultima modificare: Joi, 14 Martie 2013
ryzen, utilizator

Alte discuții în legătură

Interogatoriu droguri adinnaiasi adinnaiasi buna ziua ! Prietenul meu a fost prins intro seara in compania unor baieti care aveau droguri la ei, mentionez ca prietenul meu nu avea absolut nimic asupra ... (vezi toată discuția)
Cum se obtine arestarea preventiva pentru inselaciune? florindbro florindbro Cum se poate obtine arestarea preventiva in cazul unui inculpat cercetat pentru inselaciune? Inselaciunea este pentru un autoturism in valoare de 50000 euro. ... (vezi toată discuția)
Mandatul de arestare preventiva roxanafey roxanafey ce faci atunci cand masura arestarii preventive se sustine pe litera f art 148 cod procedura penala si procurorii nu probeaza aceasta masura cu nimic si totusi ... (vezi toată discuția)