Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie insotitor a persoanei cu handicap grav
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie insotitor a persoanei cu handicap grav

Buna ziua

Uitati care este problema !
Pe luna noiembrie 2012 am primit indemnizatia neta in valoare de 570ron
Pe luna decembrie 2012 am primit indemnizatia neta tot 570ron
Pe luna ianuarie 2013 am primit indemnizatia neta de 535ron

In primul rand eu ma asteptam sa creasca indemnizatia neta de la 1-12-2012 aplicanduse Ordonanta 19/2012 si in loc sa creasca a mai scazut???

Am scria la primarie si uitati ce raspuns am primit:
Indemnizatia acordata persoanei cu handicap de catre primaria in raza
caruia domiciliaza persoana se face conform
art 43, alin 1 din Legea nr.448/2006 care stipuleaza:Indemnizatia lunara
este in cuantum egal cu salariul net al asistentului social debutant cu
studii medii din unitatile de asistenta sociala din sectorul bugetar,
altele decat cele cu paturi.
Astfel, salariul de baza al unui asistent in luna ianuarie 2013 era de 705
lei- 705-116lei(contributii)-54 lei impozit=535 lei.
Anterior acestei date ,in mod eronat , s-a calculat indemnizatia Dvs.
luandu-se in considerare salariul mediu al unui asistent personal care
beneficia de spor de vechime- 756 lei.

Vreau sa stiu care este adevarul ca eu nu mai inteleg nimic ?
In loc sa creasca de la 570 net la 610 net a scazut la 535 net ????

Uitati si o adresa: [ link extern ]

Vreau sa stiu ce sa fac in continuare .
Raspuns oficial pentru cei interesati de acest subiect.
Directia Generala de Asistenta Sociala

Potrivit prevederilor art.1,alin.1,lit (b) din O.U.G. 19/2012 privind aprobarea unor masuri pentru recuperarea reducerilor salariale, "cuantumul brut al salariilor de baza/soldelor funciei de baza/salariilor functiei de baza/indemnizatiilor de incadrare de care beneficiaza personalul platit din fonduri publice se majoreaza cu 7,4%, incepand cu data de 1 decembrie 2012,fata de nivelul acordat pentru luna noiembrie 2012".

Astfel,incepand cu data de 01.12.2012, indemnizatia de insotitor a persoanelor cu handicap grav este in cuantum de 610 lei/net.