Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Timbru de mediu, taxa de poluare, HJ, situatie ciudata
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Timbru de mediu, taxa de poluare, HJ, situatie ciudata

Avand in vedere noua lege care intra azi 15 Martie privind inmatricularea autovehicolelor, va rog am o intrebare..
In cazul in care un proprietar a adus o masina din Germania si a obtinut in instanta scutirea de taxa/inmatricularea fara plata taxei de poluare, dar acesta nu a inmatriculat autoturismul, a pastrat-o in garaj cu numere de germania...a asteptat timp de un an acesta HJ, acum doreste vanzarea autoturismului..ce se va intampla ...urmatorul proprietar va plati timbrul de mediu???

"pentru autoturismele rulate pentru care s-a dispus de catre instante restituirea sau inmtaricularea fara plata unei taxe de poluare/ de inmatriculare. Timbrul de mediu in aceasta situatie va fi achitat tot cu ocazia ocazia transcrierii dreptului de proprietate"
Cititi acest topic, este si cazul dvs :
www.avocatnet.ro/content/for...

dar si acest articol :
www.avocatnet.ro/content/art...