Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Declaratie Legea 656/2002 - cine trebuie sa o depuna?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Declaratie Legea 656/2002 - cine trebuie sa o depuna?

Buna ziua,

Va rog sa va exprimati opinia in legatura cu prevederile art. 8 lit. g) si k) a legii citate in titlul. Am extras mai jos articolele in baza carora se intocmesc acele declaratii si decizii ce se depun la Oficiul National de Prevenire si Combatere a Spalarii Banilor .
Mie nu imi este foarte clar cine trebuie sa depuna aceste declaratii si cand ,iar amenda este destul de usturatoare.

Art. 8. - Intră sub incidenţa prezentei legi următoarele persoane fizice sau juridice:
a) instituţiile de credit şi sucursalele din România ale instituţiilor de credit străine;
b) instituţiile financiare, precum şi sucursalele din România ale instituţiilor financiare străine;
c) administratorii de fonduri de pensii private, în nume propriu şi pentru fondurile de pensii private pe care le administrează, agenţii de marketing autorizaţi/avizaţi în sistemul pensiilor private;
d) cazinourile;
e) auditorii, persoanele fizice şi juridice care acordă consultanţă fiscală sau contabilă;
f) notarii publici, avocaţii şi alte persoane care exercită profesii juridice liberale, în cazul în care acordă asistenţă în întocmirea sau perfectarea de operaţiuni pentru clienţii lor privind cumpărarea ori vânzarea de bunuri imobile, acţiuni sau părţi sociale ori elemente ale fondului de comerţ, administrarea instrumentelor financiare sau a altor bunuri ale clienţilor, constituirea sau administrarea de conturi bancare, de economii ori de instrumente financiare, organizarea procesului de subscriere a aporturilor necesare constituirii, funcţionării sau administrării unei societăţi comerciale, constituirea, administrarea ori conducerea societăţilor comerciale, organismelor de plasament colectiv în valori mobiliare sau a altor structuri similare ori desfăşurarea, potrivit legii, a altor activităţi fiduciare, precum şi în cazul în care îşi reprezintă clienţii în orice operaţiune cu caracter financiar ori vizând bunuri imobile;
g) furnizorii de servicii privind societăţi comerciale sau alte entităţi, alţii decât cei prevăzuţi la lit. e) sau f);
h) persoanele cu atribuţii în procesul de privatizare;
i) agenţii imobiliari;
j) asociaţiile şi fundaţiile;
k) alte persoane fizice sau juridice care comercializează bunuri şi/sau servicii, numai în măsura în care acestea au la bază operaţiuni cu sume în numerar, în lei sau în valută, a căror limită minimă reprezintă echivalentul în lei a 15.000 euro, indiferent dacă tranzacţia se execută printr-o singură operaţiune sau prin mai multe operaţiuni ce par a avea o legătură între ele

Art. 14. - (1) Persoanele juridice prevăzute la art. 8 vor desemna una sau mai multe persoane care au responsabilităţi în aplicarea prezentei legi, ale căror nume vor fi comunicate Oficiului, împreună cu natura şi cu limitele responsabilităţilor menţionate.
Art. 15. - Persoanele desemnate conform art. 14 alin. (1) şi persoanele prevăzute la art. 8 vor întocmi pentru fiecare tranzacţie suspectă un raport scris, în forma stabilită de Oficiu, care va fi transmis imediat acestuia.

Art. 22. - (1) Constituie contravenţie următoarele fapte:
b) nerespectarea obligaţiilor prevăzute la art. 5 alin. (2), art. 9, 91, 92, 12, art. 121 alin. (1), art. 13-15 şi la 17
(2) Contravenţiile prevăzute la alin. (1) lit. b) se sancţionează cu amendă de la 15.000 lei la 50.000 lei
~ Conținut șters la cerere ~
Deci nu toate societatile vor desemna o persoana cf modelului de mai jos?

Catre
Oficiul National de Prevenire si Combatere a Spalarii Banilor Bucuresti, Str. Ion Florescu nr. 1, sector 3 Bucuresti

In vederea indeplinirii prevederilor art.14 din Legea nr. 656/2002 se imputerniceste d-l/d-na _______________________________________________________________ CNP /__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/, al C.I. seria ______ nr. ______________, eliberat de Politia ______________________ la data de ____________________, pentru punerea in aplicare a prevederilor acesteia.
In acest sens d-l/d-na ______________________________________________________ va efectua urmatoarele operatiuni:
1. va intocmi un raport scris (conform art.15 din lege), pentru fiecare tranzactie in numerar, suspecta din punct de vedere a Legii nr.656/2002
2. va raporta Oficiului in cel mult 24 de ore, efectuarea de operatiuni cu sume in numerar (lei sau valuta) a caror limita minima reprezinta echivalentul in lei a 15.000 Euro, inclusiv in situatia in care tranzactia se realizeaza prin una una sau mai multe operatiuni legate intre ele.
3. se va informa de la personalul societatii si de la casier cu privire la existenta de cazuri care sa intre sub incidenta Legii 656/2002, pentru a comunica operativ Oficiului.
4. va identifica si va pastra o copie dupa document, ca dovada, pe o perioada de 5 ani, incepand de la data la care se incheie operatiunea cu clientul.
Procedurile de identificare sunt cele stabilite prin lege la art. 9 si art. 10.
In conformitate cu Legea 656/2002 republicata in 12.10.2012 :
"art.2
k)prin furnizori de servicii pentru societăţile comerciale şi alte entităţi sau construcţii juridice se înţelege orice persoană fizică sau juridică care prestează cu titlu profesional oricare dintre următoarele servicii pentru terţi:
1.constituie societăţi comerciale sau alte persoane juridice;
2.exercită funcţia de director ori administrator al unei societăţi sau are calitatea de asociat al unei societăţi în comandită ori o calitate similară în cadrul altor persoane juridice sau intermediază ca o altă persoană să exercite aceste funcţii ori calităţi;
3.furnizează un sediu social, un domiciliu ales sau orice alt serviciu legat de o societate comercială, o societate în comandită sau orice altă persoană juridică ori construcţie juridică similară;
4.are calitatea de fiduciar în derularea unor activităţi fiduciare exprese sau a altor operaţiuni juridice similare ori intermediază ca o altă persoană să exercite această calitate;
5.acţionează sau intermediază ca o altă persoană să acţioneze ca acţionar pentru o persoană, alta decât o societate ale cărei acţiuni sunt tranzacţionate pe o piaţă reglementată care este supusă unor cerinţe de publicitate în conformitate cu legislaţia comunitară sau cu standarde fixate la nivel internaţional;
l)prin grup se înţelege un grup de entităţi, aşa cum este definit la art. 2 alin. (1) pct. 13 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 98/2006 privind supravegherea suplimentară a instituţiilor de credit, a societăţilor de asigurare şi/sau de reasigurare, a societăţilor de servicii de investiţii financiare şi a societăţilor de administrare a investiţiilor dintr-un conglomerat financiar, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 152/2007."

In concluzie , raspunzand la intrebarea Dvs. , comunicarea la Oficiul Spalarii Banilor este obligatorie pentru acesti "furnizori de servicii" si de orice persoana fizica sau juridica care efectueaza operatiuni de vanzare cu plata in numerar de minim 15 000 Euro.

BERCEA E.CAMELIA-EXP.CONT./CONS.FISCAL, Contabil
Multumesc frumos
in legatura cu deciziile care se transmit la of spalare de bani exista un termen de depunere a deciziei de numire a persoanei responsabile pentru firmele noi care nu au activitate