Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de intretinere ???
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de intretinere ???

Buna ziua,

doresc sa inchei un contract de intretinere pentru instrainarea unui imobil,
contractul se va incheia intre mine si parinti.
parintii vor sa lase in proprietatea mea imobilul respectiv, astfel ca imobilul
sa nu mai fie subiectul unei succesiuni.

stiu ca cea mai buna varianta este contractul de vanzare cumparare, insa nu ma pot apropia de costurile necesare intocmirii acestuia.
parintii au inaintat mai multe variante, chiar si cea a unui testament, insa am inteles
ca datorita rezervei succesoriale, testamentul poate fi atacat, la fel ca si un contract de donatie.
poate fi atacat contractul de intretinere de alti mostenitori pe linie directa?

multumesc, astept raspunsul dvs !!
:)
Adresati-va cu actele unui notar sa va faca calcule. S-ar putea sa va surprinda si taxele sa fie mult mai mici decat va asteptati!
Art. 1091

Stabilirea rezervei succesorale şi a cotităţii disponibile

(4) Până la dovada contrară, înstrăinarea cu titlu oneros către un descendent ori un ascendent privilegiat sau către soţul supravieţuitor este prezumată a fi donaţie dacă înstrăinarea s-a făcut cu rezerva uzufructului, uzului ori abitaţiei sau în schimbul întreţinerii pe viaţă ori a unei rente viagere. Prezumţia operează numai în favoarea descendenţilor, ascendenţilor privilegiaţi şi a soţului supravieţuitor ai defunctului, dacă aceştia nu au consimţit la înstrăinare.
Contractul de intretinere se taxeaza cam la fel ca si cel de vanzare cumparare. Insa in cazul dvs ma indoiesc ca la un contract de vanzare cumparare veti da un pret, astfel ca va fi foarte usor de demonstrat de ceilalti copii la decesul parintilor ca este in fapt o donatie (actiune in simulatie) si va fi supus reductiunii liberalitatilor excesive. Contractul care oglindeste cel mai fidel raportul juridic in speta dvs este cel de intretinere. Nu se da pret, ci prestati intretinere! Daca puteti sa aduceti ca declaranti in contract si pe fratii dvs ca sunt de acord si consimt la aceasta instrainare facuta de parintii dvs catre dvs atunci este ok. In plus pentru a fi cat mai pusa la adapost pastrati chitante, facturi de la tot ce ati intreprins pentru a va respecta obligatia de intretinere. Trebuie sa stiti ca acest contract se face si cu asistarea parintilor dvs de catre Autoritatea Tutelara conform legii 17/2000.
multumesc pt raspuns ! :)

insa, ceilalti descendenti, fratii, nu sunt de acord cu optiunea parintilor, tocmai de aceea
cautam o vaianta pentru a evita eventuale discutii .
ei au beneficiat de o donatie din partea parintilor.

daca aveti o recomandare in acest sens... alta decat contractul de intretinere, sau ce proceduri as putea urma pentru ca un astfel de contract sa nu poata fi desfiintat cu usurinta in instanta, v-as fi recunoscator !

cu stima :)
Joha a scris:

Contractul de intretinere se taxeaza cam la fel ca si cel de vanzare cumparare. Insa in cazul dvs ma indoiesc ca la un contract de vanzare cumparare veti da un pret, astfel ca va fi foarte usor de demonstrat de ceilalti copii la decesul parintilor ca este in fapt o donatie (actiune in simulatie) si va fi supus reductiunii liberalitatilor excesive. Contractul care oglindeste cel mai fidel raportul juridic in speta dvs este cel de intretinere. Nu se da pret, ci prestati intretinere! Daca puteti sa aduceti ca declaranti in contract si pe fratii dvs ca sunt de acord si consimt la aceasta instrainare facuta de parintii dvs catre dvs atunci este ok. In plus pentru a fi cat mai pusa la adapost pastrati chitante, facturi de la tot ce ati intreprins pentru a va respecta obligatia de intretinere. Trebuie sa stiti ca acest contract se face si cu asistarea parintilor dvs de catre Autoritatea Tutelara conform legii 17/2000.

multumesc pt raspuns ! :)

insa, ceilalti descendenti, fratii, nu sunt de acord cu optiunea parintilor, tocmai de aceea
cautam o vaianta pentru a evita eventuale discutii .
ei au beneficiat de o donatie din partea parintilor.

daca aveti o recomandare in acest sens... alta decat contractul de intretinere, sau ce proceduri as putea urma pentru ca un astfel de contract sa nu poata fi desfiintat cu usurinta in instanta, v-as fi recunoscator !

cu stima :)