avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 199 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Conditii de angajare de catre un P.F.A.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Conditii de angajare de catre un P.F.A.

Buna ziua
Va rog sa-mi explicati [EDITAT], cum poate angaja cu contract individual de munca un p.f.a. terte persoane, care e numarul maxim de angajati, care sunt etapele pe care trebuie sa le parcurga si daca p.f.a-ul devenit angajator poate pastra sistemul de impozitare pe baza de norma de venit.
multumesc!
Ultima modificare: Duminică, 17 Martie 2013
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Cel mai recent răspuns: topmasaj , utilizator 11:34, 17 Martie 2013
1 . NU exista un numar maxim sau minim de angajati pe care trebuie sa-i aiba un PFA.

2. Angajarea se face in contiile prevazute de Codul Muncii ,si anume:
- anterior incheierii contractului individual de munca, angajatorul are obligatia de a informa persoana selectata in vederea angajarii cu privire la clauzele esentiale pe care intentioneaza sa le inscrie in contract
- informarea va cuprinde :
a) identitatea partilor;
b) locul de munca sau, in lipsa unui loc de munca fix, posibilitatea ca salariatul sa munceasca in diverse locuri;
c) sediul sau, dupa caz, domiciliul angajatorului;
d) functia/ocupatia conform specificatiei Clasificarii ocupatiilor din Romania sau altor acte normative, precum si fisa postului, cu specificarea atributiilor postului;
e) criteriile de evaluare a activitatii profesionale a salariatului aplicabile la nivelul angajatorului;
f) riscurile specifice postului;
g) data de la care contractul urmeaza sa isi produca efectele;
h) in cazul unui contract de munca pe durata determinata sau al unui contract de munca temporara, durata acestora;
i) durata concediului de odihna la care salariatul are dreptul;
j) conditiile de acordare a preavizului de catre partile contractante si durata acestuia;
k) salariul de baza, alte elemente constitutive ale veniturilor salariale, precum si periodicitatea platii salariului la care salariatul are dreptul;
l) durata normala a muncii, exprimata in ore/zi si ore/saptamana;
m) indicarea contractului colectiv de munca ce reglementeaza conditiile de munca ale salariatului;
n) durata perioadei de proba.

- daca partile sunt de acord cu privire a aceste clauze, atunci se va incheia c.i.m.

- c.i.m. se va completa si se va transmite in REVISAL

3. REVISAL - registrul general de evidenta al salariatilor
[ link extern ] /
Pe această pagină gasiţi informaţii utile cu privire la registrul general de evidenţă a salariaţilor în format electronic

4. C.i.m. se completea si se transmite prin REVISAL cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariatul in cauza
Multumesc.
nu mi-ati raspuns si la ultima intrebare daca imi pot pastra conditia de impozitare pe baza normei de venit, ceea ce inseamna ca nu am contabilitate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajare personal ramolex ramolex buna ziua, detin un PFA impozitat in sistem real si doresc sa angajez o persoana. as dori sa stiu care sunt pasii ce trebuiesc urmati pentru a fi in ... (vezi toată discuția)
Inregistrare contract de munca cattalinr cattalinr buna ziua, sunt PFA si vreau sa am unu sau doi angajati, dupa ce le fac contractul de munca trebuie sa-l duc la ITM sau e suficient sa completez revisalul? ... (vezi toată discuția)