avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Accident cu vatamare corporala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Accident cu vatamare corporala

Buna ziua, in urma cu cateva zile conduceam pe un drum national si in aproprierea unu sens giratoriu era o trecere de pietoni semnalizata corespunzator , vizibilitate redusa , ploua, si era intuneric pe strada si nu am vazut pietonul care se angajase sa traverseze. Mentionez ca eu eram pe banda a 2 a si cu 50 de m inainte de trecere am schimbat directia pentru banda 1 si nu am vazut pietonul care se "grabea" pe trecerea de pietoni. Am accidentato usor la cap . Pietonul are doar o zi de spitalizare . Mentionez ca nu aveam viteza , aveam in jur de 35- 40 km/h , mentionez ca alcolemia era 0 la etilotest . Ce sar putea intampla ? Persoana respectiva mia cerut 60 de mil despagubire la 2 zile de la accident . Ce sa fac ? Sa ii dau sau sa nu ii dau ? Dar legar ce ar putea sa mi se intample?
Mergeti la organul de urmarire penala care instrumenteaza dosarul si vedeti cate zile de ingrijiri medicale are in certificatul medico-legal,intr-adevar daca are pana in 10 zile de ingrijiri medicale nu veti raspunde penal.
Buna seara.si eu am trecut prin asa ceva si cel mai bine ar fi sa va impacati cu victima ptr ca altfel o sa ramaneti fara permisul de conducere..daca se constata o infractiune vi-l anuleaza iar daca se constata o contraventie vi-l suspenda.succes!
Raspunderea penala pentru infractiunea de vatamare corporala din culpa, in sensul art . 184 din Codul penal, poate fi angajata, daca persoana vatamata a necesitat peste 10 zile de ingrijiri medicale.

In situatia data, actiunea penala este pusa in miscare la plangerea penala prealabila a partii vatamate, actul de sesizare trebuing depus in termen de doua luni de la data cand partea vatamata a cunoscut sau a putut cunoaste identitatea faptuitorului ( altminiteri, plangerea penala prealabila este apreciata ca fiind tardiva ).


Impacarea partilor inlatura raspunderea penala, stingand si actiunea civila ( actiunea civila alaturata celei penale nu poate fi transata in fata instantei civile, avand in vedere ca impacarea operaza in personam ).



In situatia in care partea vatamata a necesitat un numar de ingrijiri medicale mai mare de 60 sau accidentul rutier s-a soldat cu o infirmitate permanenta ( cu unele consecinte ale infractiunii de vatamare corporala grava, incriminata de art.182 din Codul penal ) actiunea penala este pusa in miscare din oficiu.

Si in aceasta ipoteza,impacarea partilor este operanta, inalturand raspunderea penala.



Pretentiile civile pot fi recunoscute sau prezentate intr-o tranzactie.


Persoana vatamata se poate constitui parte vatamata, parte civila , in vederea recuperarii prejudiciului cauzat, oricand , in etapa urmarii penale, in etapa judecatii procesului penal, pana la citirea actului de sesizare si de inculpare, constuit de rechizitoriu ( dupa acest moment procesual, facultatea de a se constitui parte civila poate avea loc numai cu acordul de vointa al tuturor partilor litigante).

Societatea asiguratoare va suporta daunele morale si materiale, precizate defalcat, avand calitatea de asigurator de raspundere civila delictuala.
Hotararea judecatoreasca va mentiona faptul ca inculpatul va fi obligat la plata daunelor, in solidar, alaturi de asiguratorul de raspundere civila delictuala.



Instanta de judecata, apreciind ca scopul pedepsei poate fi atins fara privare de libertate , va dispune suspendarea conditionata a executarii pedepsei , permisul de conducere va fi anulat.( dreptul de a conduce pe drumurile publice putand fi redobandit in termen de 1 an de la data ramanerii definitive a hotararii judecatoresti).



Reabilitarea de drept va inlatura toate interdictiile si decaderile ce decurg din condamnare.


Succes.




Buna ziua, am si eu o intrebare ...eu lucrez la o firma de transport persoane ...victima poate fi despagubita cu asigurarea masini ? Ce fel de asigurare ar trebui ?
Asigurarea RCA.

Alte discuții în legătură

Certificat medico-legal ContSters101377 ContSters101377 in cazul in care 2 parti decid sa se impace, in urma unui accident cu vatamare corporala, in fata unui notar, iar victima decide totusi dupa impacare ... (vezi toată discuția)
Accident rutier cu lovire pieton user551 user551 Am fost implicat intr-un accident rutier eu fiind vinovat de producerea acestuia. Mai exact am lovit din spate un autoturism care oprise la trecerea de ... (vezi toată discuția)
Intelegere cu victima unui accident aurel.niculae aurel.niculae Buna ziua, in urma cu un an am accidentat un pieton care traversa pe trecerea de pietoni. In urma accidentului a avut 50 zile de internare. Victima a depus ... (vezi toată discuția)