Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... as dori sa infintez o ciupercarie cu fonduri europene ...
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

as dori sa infintez o ciupercarie cu fonduri europene nemabursabile, si as dori ajutor cu urmatoarele nelamuriri:

As dori sa infintez o ciupercarie cu fonduri europene nemabursabile...este posibil???Mentionez ca detin ca detin un teren de 800mp si o cladire de 200mp utili. Acesta este situat in mediul urban. Trebuie infintat un srl,ii sau pfa cu domeniu de activitate respectiv, bineteles si dupa accea am nedumeriile prezentate mai jos
1. mai pot beneficia de fonduri europene nerambursabile sa infiintez o ciupercarie daca terenul si constructia se afla in mediul urban???
2. daca sunt blocate fondurile europene pentru ciupercarie sau doar din 2014 se mai poate aplica pentru 2014-2020?
3.unde anume pot sa vad pe un site sau ceva...ce conditii trebuie sa indeplinesc?indiferent daca nu se poate aplica pentru 2013
In mediul urban nu se finanteaza astfel de activitati.
Pentru mediu rural aveti masura 112 si 121:
[ link extern ] /
[ link extern ]
Buna, eu doresc sa infiintez o ciupercarie , cu o cladire de 100 mp, in mediul rural,am 27 de ani, pentru ce masuri ar fi mai bine sa aplic? Va multumesc
Va incadrati in masura 121, cititi ghidul de pe site apdrp:
[ link extern ]
danacj a scris:
In mediul urban nu se finanteaza astfel de activitati.

E o mica confuzie. Activitatile agricole se finanteaza si in mediul urban de catre (fostul) PNDR, desigur daca indeplinesti conditiile de autorizare (ca degeaba ai vrea sa faci ferma de porci in cartier de vile, ca nu primesti acord de mediu si altele...).
Doar masura 313 si altele special destinate mediului rural (ex. paduri, pasuni) au restrictie la urban.