Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Prima carte de identitate, copil nascut in strainatate ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Prima carte de identitate, copil nascut in strainatate fara certificat de nastere romanesc

Ce documente trebuiesc pentru primul buletin-carte de identitate al unui copil nascut in strainatate?Daca tatal nu este de gasit si nu am acte originale ale tatalui,ce trebuie sa fac sa obtin prima cartea de identitate a copilului?
Gabriela19722, utilizator
Banuiesc ca părintii au domiciliu stabil in Romania, daca nu sunt divortati, mama, în calitate de reprezentant legal al minorului, se prezinta cu minorul la SPCLEP unde are domiciliul cu documnetele: certificatul de nastere al minorului, certificatul de casatorie al parintilor si dovada adresi de domiciliu. Dca părinții sunt divortati si este incredintat la mama va prezenta hotararea de divort,în loc de cerificat de casatorie. Daca minorul este nascut in străintate si nu detine un certificat de nastere romanesc va trebui să solicite transcrierea acestuia in regsitrele de stare civilă la locul de domiciuliu al mamei.
giordano, utilizator
Sunt in faza transcrierei certificatului de nastere al copilului,numai ca imi lipseste cartea de identitate a tatalui(nu suntem divortati,tatal a plecat in lume...),am inteles ca la prezentarea transcrierii certificatului este nevoie de cartea de identitate in original a tatalui,oricum,nici fotocopie sau scanata nu am.Dupa aceea ii fac copilului buletinul,dar ma lovesc de aceeasi chestiune,tatal nefiind prezent ,dar nici divortati nu suntem,nu ma pot prezenta din lipsa cartei de identitate a tatalui.
Ma pot prezenta eu sau un imputernicit prin consulat sa faca transcrierea certificatului fara prezenta si buletinul tatalui?
Prezenta tatalui nu este necesara, insa intr-adevar actul sau de identitate nu veti putea face inscrierea la consulat.
Nici procura speciala pentru transcrierea in tara nu se poate face fara actul sau de identitate.

Dupa 14 ani minorul poate depune cererea in nume propriu asistat doar de dvs., insa va loviti de aceeasi problema - copie dupa actul de identitate al tatalui.

La depunerea actelor pentru CI nu ati avea nevoie decat de certificatul de casatorie, CI a tatalui nu e necesara insa pana nu rezolvati cu certificatul de nastere nu va puteti gandi la CI.

Aveti o situatie speciala pe care fara ajutorul autoritatilor romane nu o puteti rezolva - va sugerez sa trimiteti un e-mail la depabd@mai.gov.ro, in atentia doamnei Doina Tapardea, seful Serviciului Central de Stare Civila in care sa spuneti faptul ca nu stiti nimic de tatal copilului si sa enumerati ce documente aveti din cele care se cer pentru transcrierea certificatului strain.

Va pun un link in care gasiti, in functie de tara unde a fost inregistrata nasterea, actele care v-ar fi necesare:
[ link extern ] #
Ares_3 a scris:

Prezenta tatalui nu este necesara, insa intr-adevar actul sau de identitate nu veti putea face inscrierea la consulat.
Nici procura speciala pentru transcrierea in tara nu se poate face fara actul sau de identitate.

Dupa 14 ani minorul poate depune cererea in nume propriu asistat doar de dvs., insa va loviti de aceeasi problema - copie dupa actul de identitate al tatalui.

La depunerea actelor pentru CI nu ati avea nevoie decat de certificatul de casatorie, CI a tatalui nu e necesara insa pana nu rezolvati cu certificatul de nastere nu va puteti gandi la CI.

Aveti o situatie speciala pe care fara ajutorul autoritatilor romane nu o puteti rezolva - va sugerez sa trimiteti un e-mail la depabd@mai.gov.ro, in atentia doamnei Doina Tapardea, seful Serviciului Central de Stare Civila in care sa spuneti faptul ca nu stiti nimic de tatal copilului si sa enumerati ce documente aveti din cele care se cer pentru transcrierea certificatului strain.

Va pun un link in care gasiti, in functie de tara unde a fost inregistrata nasterea, actele care v-ar fi necesare:
[ link extern ] #

Va multumesc foarte mult!
Daca tatal nu este de gasit dati o declaratie pe proprie raspundere la notar si o prezentati ofiterului de stare civila, motivand de ce nu puteti depune copii dupa actele sotului. Restul lasati in seama autoritatilor. Sa aveti certif de casatorie, cel de nastere eliberat de aut. straine, actele dvs.Dupa ce intrati in posesia certif. romanesc, mergeti la evidenta cu minorul si solicitati prima carte de identitate. Dupa care, numai daca doriti, puteti solicita la judecatorie sau notar divortul sau la judecatorie doar incredintarea copilului la dvs. pentru ca altfel, pe viitor veti avea nevoie mereu de acordul tatalui in ceea ce-l priveste pe copil( sa primeasca pasaport, sa parasiti tara, sa suporte o operatie, sa plece in excursie, etc.).