avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 814 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Declaratia 101 - depunere rectificativa ani precedenti
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Declaratia 101 - depunere rectificativa ani precedenti

La pierderea din anii precedenti se trece soldul contului 1171? Ce se intampla daca fac rectificativa acum pentru anul 2011 si 2012? Am preluat dela cineva contabilitatea si nu mi se pare corect cum a procedat. Risc sa primesc ameanda daca fac rectificativele acum?
Multumesc pentru ajutor!
Ultima modificare: Luni, 18 Martie 2013
bcornelia, utilizator
Cel mai recent răspuns: symonika_m , utilizator 09:48, 20 Martie 2013
Buna dimineata,

Pierderea fiscala, care nu este aceeasi cu pierderea inscrisa in contul 117.1 - pierderea contabila, se declara in formularul 101.

Puteti depune rectificative oricand, acestea se corecteaza din propria initiativa a contribuabilului, ori de cate ori se constata erori in datele inscrise in declaratia initiala.
Va multumesc foarte frumos pentru lamurire!

Va doresc numai bine.
Buna ziua!Am facut rectificativa la 101 pentru anul 2011.Am incercat sa depun formularul online, dar mi-a generat erori. Am incercat, de asemenea, sa-l depun la fisc in format electronic..raspunsul : fisierul nu poate fi deschis datorita versiunii declaratiei. Am folosit aceeasi versiune de 101 gasita pe ANAF pentru anul de raportare 2011. Ce sa fac??? Am impozit de recuperat..atat pentru anul 2011 cat si pentru anul 2012. Ce ma sfatuiti sa fac?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

O.n.g. cu activitate economica. corelatie bilant cu declaratia 101 bcornelia bcornelia In declaratia 101 pe 2013 am o pierdere de 522. Soldul initial Db al cont. 121 este 261, iar soldul final Db al contului 121 este 783, diferenta dintre cele ... (vezi toată discuția)
D101 si balanta de verificare la 31.12.2012 marianavatany@yahoo.com marianavatany@yahoo.com Buna ziua. Am preluat contab.unei firme- azi- si am constatat urmatoarele probleme la intocmirea bal.de verif -31.12.2012 si in D101/31.12.2012 si nu stiu cum ... (vezi toată discuția)
Conturile 117 si 471 Enea Petra Enea Petra In anul 2008, s-a inregistrat in contul 471 o suma X, dar se regaseste si in prezent in balanta, contul 471 nefiind inchis. Se poate inregistra in anul 2012, ... (vezi toată discuția)