avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 565 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Valoarea in euro, factura si chitanta in lei
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Valoarea in euro, factura si chitanta in lei

In cazul unei agentii de turism, dc am de incasat de la un client un sejur care costa 5000 eur, poate achita numerar si eu sa fac factura si chitanta pe aceasta suma(echivalent in ron)?
Cel mai recent răspuns: mihaelastir , utilizator 12:53, 18 Martie 2013
daca este persoana fizica, de ce nu.
Categoric , inca nu s-a aprobat proiectul prin care se plafoneaza si operatiunile cu numerar intre persoane juridice si persoane fizice .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Factura persoana juridica mihaela79 mihaela79 la agentia de turism la care lucrez am de facut o factura unui client persoana juridica.clientul vrea sa achite numai un avans de 200 eur, valoarea totala a ... (vezi toată discuția)
O factura, cate chitante? ContSters63174 ContSters63174 Pe o factura mai mare de 5000lei, cate chitante se pot emite? (vezi toată discuția)
Incasare in numerar tampau gabriela tampau gabriela SC a emis o factura pentru transport international de marfuri unei alte firme din Romania in valoare de 3400 eur . Se poate incasa in numerar aceasta suma cu ... (vezi toată discuția)