Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Obtinere C.I. / Pasaport din afara Romaniei
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Obtinere C.I. / Pasaport din afara Romaniei

Buna ziua,

eu locuiesc in Glasgow, Marea Britanie. Nu am locuinta in Romania.
Posta (Royal Mail) mi-a pierdut buletinul.
Pasaportul mi-a expirat in 24.02.2013.
Nu pot sa vin in Romania pentru ca nu am nici un act de identitate.

Am intrat in legatura prin e-mail (telefonic nu se poate, cei din consulat refuza discutia prin telefon indiferent de persoana sau motiv) cu d-nul Delcea, consulul roman din Edinburgh. Dansul mi-a dat doar raspunsuri copy-paste si nici o solutie pentru a-mi rezolva problema.

Intrebarea mea este:

Cum pot obtine un act de identitate, pasaport sau C.I.? Avand in vedere faptul ca eu nu pot parasii Marea Britanie in momentul de fata.
Va prezentati la ambasada sau consulatul Romaniei ce aveti dvs. mai aproape.
Cartea de identitate o puteti obtine fie daca va prezentati personal in Romania dar trebuie sa faceti dovada adresei de domiciliu, fie imputerniciti o persoana din Romania care sa se prezinte la ghiseul de la serviciul de evidenta de la domiciliul /presupusul dvs.domiciliu din Romania. Puteti renunta la domiciliul dvs. din Romania/ceea ce s-ar apropia considerabil de adevar/si sa optati pentru CRDS cetatean roman cu domiciliul in strainatate, caz in care nu ati mai avea nevoie de buletin ci doar de pasaport pe care il obtineti de la ambasada sau consulat. Daca doriti neaparat sa veniti in Romania puteti sa solicitati la ambasada sau consulat un titlu de calatorie cu ajutorul caruia ajungeti in Romania, dar aici va trebui sa va faceti act de identitate si iar va loviti de actul pe locuinta. Desigur o ruda sau o prietena va poate lua in spatiu si problema este rezolvata. Ramane sa luati hotararea potrivita.