Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Facturare si completarea declaratiilor
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Facturare si completarea declaratiilor

Buna ziua.
Cum trebuie emisa o factura pt " asigurarea cu personal in constructii" in Italia pt o pers.juridica ce are cod valid de tva in Italia ,de catre o firma inreg in ROI ,din punct de vederea al TVA ;
1.cum se emite factura(FARA TVA?) , beneficiaza de tva taxare inversa,sau este o livrare scutita de tva(133(7)
2.ce trebuie specificat pe factura(scutit cf art 133(7)-este corect?)
3.se mai specifica TVA la incasare ,daca este corecta scutirea?
4.in D300 se evidentiaza livrarea la r 3 sau la r 14 ?
5.se declara in D390 ?
Multumesc pt raspuns.
1. Prestare de servicii intracomunitara, cota tva 0,

2. Prestare de servicii intracomunitara, cota tva 0, scutit conform directivei 2006/112/EC, art 196
sau
scutit cf. art 143, alin a, lit c) din CF
recomand prima varianta pt ca italianul nu are acelasi cod fiscal ca noi; directiva TVA in schimb este peste tot in spatiul UE

3. NU ! Nu se aplica tva la incasare in cazul LIC sau AIC
4. La prestari intracomunitare de servicii ( nu stiu acum randul dar exact asa scrie)
5. Da, prestarede serv intrac.

PS :art 133 precizeaza unde este locul prestarii de servicii
Scutirea este prevazuta la art 143, alin a, lit c) din CF

Va multumesc mult pt raspunsul dv,ce ma ajuta fff mult.
O zi frumoasa sa aveti.
Buna ziua.
Revin la intrebarea mea ref.la ce rind trebuie evid.livrarea intracomunitara ,deoarece am ef inreg. fact.folosind un program infor,-Saga,care imi da optiunea:scutit cu drept de deducere(o varianta) sau exceptii 133(4)si 133(7) -(alta varianta) ,am incercat si am inreg in ambele variante,iar in d300 sumele sint preluate la r3 si 3.1si 17,iar la poz 17 in decont scrie "total taxa colectata(suma de la r1pina la r16 cu eceptia celor de la r3.1,5.1,7.1)".
Care este rindul corect ce trebuie sa il aleg in d300 ? (scutirea conf.art.143,alin2,lit.b si c se regaseste evid.la r 3 si o preia si la 3.1 ("prest.de serv.care nu benef.de scutire in statul membru in care taxa este datorata") si mai departe in r17.
Multumesc pt ajutor,anticipat.
3 si 3.1 . Atat...

La 17 e altceva..Livrari de bunuri si / sau prestari de servicii taxabile efectuate in interiorul tarii ....
Multumesc mult .