Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... ajutor social pt vaduve pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

ajutor social pt vaduve pensionare

pensia mea anticipata este de 516 ,o lei sotul meu este decedat,beneficiez de un ajutor banesc ?de la casa de pensi?primarie? va multumesc pt raspuns
In teorie, beneficiati de un ajutor lunar in conditiile Legii 578/2004.
Cererea se depune la casa de pensii teritoriala.

Intrucat beneficiati de pensie anticipata partiala, puteti primi acest ajutor numai daca aveti varsta standard de pensionare prevazuta in anexa 3 a Legii 19/2000. Pana in martie 2009, aceasta este de 58 ani si 6 luni.
maria51 a scris:

pensia mea anticipata este de 516 ,o lei sotul meu este decedat,beneficiez de un ajutor banesc ?de la casa de pensi?primarie? va multumesc pt raspuns

Daca va referiti la acordarea unui ajutor lunar sotului supravietuitor , trebuie sa indepliniti conditiile prevazute de Legea nr.578/2004 , si anume :
- existenta la data decesului sotului a calitatatii de pensionar in unul dintre urmatoarele sisteme de pensii: sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale (si are cel putin varsta standard de pensionare prevazuta de Anexa 3 din Legea nr.19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale), fostul sistem al asigurarilor sociale de stat, fostul sistem al asigurarilor sociale pentru agricultori;
- sa nu beneficieze de pensie din alte sisteme neintegrate sistemului public de pensii; De pilda, existenta unei pensii private facultative, nu si a celei obligatorii potrivit legii, poate constitui impediment la solicitarea si acordarea ajutorului mentionat;
- cuantumul pensiei lunare obtinute sa nu depaseasca suma de 364 lei, daca aceasta provine din sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale ori din fostul sistem al asigurarilor sociale de stat, respectiv suma de 140 lei, daca aceasta provine din fostul sistem al asigurarilor sociale pentru agricultori;
- sa nu se fi recasatorit dupa decesul sotului;
- sa fi fost casatorit cu sotul decedat cel putin 10 ani (potrivit Legii nr.578/2004 perioada era de 15 ani); Cu toate acestea legea stabileste si o exceptie de la acesta regula si anume, in situatia in care durata casatoriei cu sotul care a decedat a fost mai mica de 10 ani, dar de cel putin 5 ani, cuantumul ajutorului lunar se diminueaza proportional;
- sa nu se afle intr-una dintre situatiile prevazute de art.5, alin.1 din Legea nr.19/2000, cu modificarile si completarile ulterioare, respectiv:
1. persoanele care desfasoara activitati pe baza de contract individual de munca;
2. persoanele care isi desfasoara activitatea in functii elective sau care sunt numite in cadrul autoritatii executive, legislative ori judecatoresti, pe durata mandatului, precum si membrii cooperatori dintr-o organizatie a cooperatiei mestesugaresti, ale caror drepturi si obligatii sunt asimilate, in conditiile prezentei legi, cu ale persoanelor prevãzute la pct. 1;
3. persoanele care beneficiaza de ajutor de somaj, ajutor de integrare profesionala sau alocatie de sprijin, ce se suporta din bugetul Fondului pentru plata ajutorului de somaj, in conditiile legii, denumite in continuare someri;
persoanele care realizeaza un venit brut pe an calendaristic, echivalent cu cel putin 3 salarii medii brute pe economie, si care se afla in una dintre situatiile urmatoare:
a. asociat unic, asociati, comanditari sau actionari;
b. administratori sau manageri care au incheiat contract de administrare sau de management;
c. membri ai asociatiei familiale;
d. persoane autorizate sa desfasoare activitati independente;
e. persoane angajate in institutii internationale, daca nu sunt asiguratii acestora;
f. proprietari de bunuri si/sau arendasi de suprafete agricole si forestiere;
g. persoane care desfasoara activitati agricole in cadrul gospodariilor individuale sau activitati private in domeniul forestier;
h. membri ai societatilor agricole sau ai altor forme de asociere din agricultura;
i. persoane care desfasoara activitati in unitatile de cult recunoscute potrivit legii si care nu au incheiat contract individual de munca;
4. persoanele care realizeaza prin cumul venituri brute pe an calendaristic, echivalente cu cel putin 3 salarii medii brute pe economie, si care se regasesc in doua sau mai multe situatii prevazute la pct. 4;
persoanele care desfasoara activitati exclusiv pe baza de conventii civile de prestari de servicii si care realizeaza un venit brut pe an calendaristic echivalent cu cel putin 3 salarii medii brute pe economie.
- sa aiba domiciliul pe teritoriul Romaniei.
Autoritatea competenta sa acorde si sa plateasca ajutorul este Casa Teritoriala de Pensii, prin decizie emisa in termen de 30 de zile de la depunerea cererii, ajutorul urmand sa fie platit incepand cu data de intai a lunii urmatoare depunerii cererii.