Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie de vaduv
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie de vaduv

Am si eu o intrebare la care sunt nedumerit.
Bunica mea in varsta de 69 de ani beneficiaza de pensie de urmas in valoare de 364 lei, dar nu poate beneficia de ajutorul de vaduv in valoare de 100 lei ( aproximativ) din motive ca a depasit limita legala a pensiei de urmas cu 2 lei asa i-au spus cei de la casa de pensii judeteana Calarasi. In cazul acesta e ceva de facut?
bennyv, utilizator
Nu exista pensie de vaduv.Banuiesc ca este vorba de indemnizatie de handicap.Urmasii,nu au dreptul la aceasta indemnizatie.
ajutor de vaduv
Eu am gasit urmatoarele:

LEGE nr. 578 din 14 decembrie 2004 (*actualizata*)

privind acordarea unui ajutor lunar pentru sotul supravietuitor
(aplicabila incepand cu data de 1 ianuarie 2008*)
EMITENT: PARLAMENTUL

ART. 1
(1) Sotul supravietuitor al unei persoane care, la data decesului, avea
calitatea de pensionar, dupa caz, in sistemul public de pensii si alte drepturi de
asigurari sociale, in fostul sistem al asigurarilor sociale de stat sau in fostul
sistem al asigurarilor sociale pentru agricultori beneficiaza, la cerere, in
conditiile prezentei legi, de un ajutor lunar.
(2) Ajutorul lunar se acorda sotului supravietuitor care, la data solicitarii,
indeplineste cumulativ urmatoarele conditii:
a) este pensionar din sistemul public de pensii si are cel putin varsta
standard de pensionare, prevazuta in anexa nr. 3 la Legea nr. 19/2000 privind
sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, cu modificarile
si completarile ulterioare;
b) nu beneficiaza de pensie din alte sisteme neintegrate sistemului public;
c) nu s-a recasatorit dupa decesul sotului;
d) durata casatoriei cu sotul care a decedat a fost de cel putin 10 ani;
e) nu se afla in una dintre situatiile prevazute la art. 5 alin. (1) din Legea
nr. 19/2000, cu modificarile si completarile ulterioare;
f) are domiciliul pe teritoriul Romaniei.
(3) Ajutorul lunar se acorda in situatia in care cuantumurile drepturilor de
pensie realizate la data solicitarii de catre beneficiari sunt mai mici de:
a) 364 lei, in situatia sotului supravietuitor care beneficiaza de pensie
stabilita in baza prevederilor Legii nr. 19/2000, cu modificarile si completarile
ulterioare, sau stabilita in fostul sistem al asigurarilor sociale de stat, precum
si in situatia sotului supravietuitor care beneficiaza atat de pensie stabilita in
fostul sistem al asigurarilor sociale de stat, cat si in fostul sistem al
asigurarilor sociale pentru agricultori;
b) 140 lei, in situatia sotului supravietuitor care beneficiaza numai de
pensie stabilita in fostul sistem al asigurarilor sociale pentru agricultori.
(4) Cuantumul ajutorului lunar prevazut la alin. (3) este de:
a) 90 lei lunar, pentru sotul supravietuitor care se regaseste in situatiile
prevazute la alin. (3) lit. a);
b) 35 lei lunar, pentru sotul supravietuitor care se regaseste in situatia
prevazuta la alin. (3) lit. b).
(5) In situatia in care durata casatoriei cu sotul care a decedat a fost mai
mica de 10 ani, dar de cel putin 5 ani, cuantumul ajutorului lunar prevazut la
alin. (4) se diminueaza proportional.
Art. 1 a fost modificat de pct. 1 al art. I din LEGEA nr. 255 din 19 iulie
2007, publicata in MONITORUL OFICIAL nr. 498 din 25 iulie 2007.