Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Plata penalitati
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Plata penalitati

Suma de plata restanta la impozitul pe locuinta este de 3201 lei, iar penalitatile de intarziere sunt de 4649 lei. Trebuie platita si aceasta suma aberanta? Pot plati numai restanta sau trebuie sa platesc si penalitatile de intarziere? Multumesc.
din pacate si penalitatile care sunt stabilite prin lege.
O creanţă fiscală datorată bugetului se compune din obligaţia fiscală principală (în cazul dumneavoastră impozitul) şi obligaţiile fiscale accesorii (în cazul dumneavoastră penalităţile de întârziere). Conform art. 119 Cod procedură fiscală, pentru neachitarea la termenul de scadenţă de către debitor a obligaţiilor de plată, se datorează după acest termen dobânzi şi penalităţi de întârziere.
Nu există bază legală să vă sustrageţi de la plata obligaţiilor accesorii.