avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... PREAVIZ DE 90 DE ZILE?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

PREAVIZ DE 90 DE ZILE?

este legal un preaviz de 90 de zile?
Mentionez ca este trecut acest preaviz de 90 de zile intr-un act aditional la contractul de munca,pe care l-am semnat.

Adtet un raspuns!
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Rodica Ciobanu , Avocat 14:20, 22 Februarie 2009
suciu florin a scris:

este legal un preaviz de 90 de zile?
Mentionez ca este trecut acest preaviz de 90 de zile intr-un act aditional la contractul de munca,pe care l-am semnat.

Adtet un raspuns!
Va multumesc!


In cazul demisiei, termenul de preaviz este cel convenit de părţi în contractul individual de muncă sau, după caz, cel prevăzut în contractele colective de muncă aplicabile şi nu poate fi mai mare de 15 zile calendaristice pentru salariaţii cu funcţii de execuţie, respectiv de 30 de zile calendaristice pentru salariaţii care ocupă funcţii de conducere.

Persoanele concediate în temeiul art. 61 lit. c) şi d), al art. 65 şi 66 beneficiază de dreptul la un preaviz ce nu poate fi mai mic de 20 de zile lucratoare.
Asadar, stabilirea unui preaviz de 90 de zile nu este legala.
Mersi mult de raspuns.
Codul muncii prevede un preaviz maxin de 30 de zile in cazul demisiei salariatului care a avut o functie de conducere.
Deci preavizul de 90 de zile este ilegal, nu are un temei legal si nu sunteti obligat sa-l respectati.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Act aditional cim - codul muncii 2011 Mariralu Mariralu Buna ziua , Dupa cum stim toti, au intervenit unele shimbari in CIM, privind previzul ( demisie, concediere) , intrebarea mea este: trebuie sa fac act ... (vezi toată discuția)
Este legal ca cineva sa aiba preaviz de 3 luni calendaristice? ... CristianaGh CristianaGh Este legal ca cineva sa aiba preaviz de 3 luni calendaristice? Mai exact situatia este următoarea: daca angajatul a primit act aditional in care scrie ca ... (vezi toată discuția)
Preaviz contract munca vs. codul muncii 2011 mmsilvia mmsilvia Buna seara, Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea intrebare / situatie. In cazul unui angajat cu Contract individual de munca semnat in ... (vezi toată discuția)