Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... PREAVIZ DE 90 DE ZILE?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

PREAVIZ DE 90 DE ZILE?

este legal un preaviz de 90 de zile?
Mentionez ca este trecut acest preaviz de 90 de zile intr-un act aditional la contractul de munca,pe care l-am semnat.

Adtet un raspuns!
Va multumesc!
suciu florin a scris:

este legal un preaviz de 90 de zile?
Mentionez ca este trecut acest preaviz de 90 de zile intr-un act aditional la contractul de munca,pe care l-am semnat.

Adtet un raspuns!
Va multumesc!

In cazul demisiei, termenul de preaviz este cel convenit de părţi în contractul individual de muncă sau, după caz, cel prevăzut în contractele colective de muncă aplicabile şi nu poate fi mai mare de 15 zile calendaristice pentru salariaţii cu funcţii de execuţie, respectiv de 30 de zile calendaristice pentru salariaţii care ocupă funcţii de conducere.

Persoanele concediate în temeiul art. 61 lit. c) şi d), al art. 65 şi 66 beneficiază de dreptul la un preaviz ce nu poate fi mai mic de 20 de zile lucratoare.
Asadar, stabilirea unui preaviz de 90 de zile nu este legala.
Mersi mult de raspuns.
Codul muncii prevede un preaviz maxin de 30 de zile in cazul demisiei salariatului care a avut o functie de conducere.
Deci preavizul de 90 de zile este ilegal, nu are un temei legal si nu sunteti obligat sa-l respectati.