Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit pe venit sau impozit pe profit?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit pe venit sau impozit pe profit?

Buna dimineata!

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Am o societate nou infiintata in ianuarie 2013, care la Reg Com s-a inregistrat ca platitoare de imp pe profit, dar care conform articolului 112 din Legea 8/2013, ar fi platitoare de imp/venit, astfel:

(4) O persoană juridică română care este nou-înfiinţată este obligată să plătească impozit pe veniturile microîntreprinderilor începând cu primul an fiscal, dacă condiţia prevăzută la art. 112^1 lit. d) este îndeplinită la data înregistrării la registrul comerţului.

Acum am citit pe avocat.net ca cei care se infiinteaza intre 1-31 ianuarie 2013, nu mai sunt obligati sa treaca la plata impozitului pe venit si pot ramane platitori de impozit pe profit, dar nu stiu exact unde anume se reglementeaza in lege acest lucru. Ma puteti ajuta cu articolul de lege sau cu normele referitoare la acest paragraf?

Am fost la ANAF sector 2 si nu au stiut sa imi explice, ba mai mult, mi-au spus sa depun 010 si sa depun si 101 pentru perioada ian 2013.

Daca stie cineva paragraful din lege, referitor la cei infiintati intre 1-31 ianuarie 2013, va rog mult, ajutati-ma si pe mine, pentru ca mai sunt 2 zile si nu stiu ce impunere mi se aplica.

Multumesc anticipat!

Madalina

In HG 84/2013 - pentru modificarea şi completarea Normelor metodologice de aplicare a Codului fiscal (HG 44/2004), se stipuleaza urmatoarele:
" Persoanele juridice române nou‐înființate în perioada 1 ianuarie ‐ 31 ianuarie 2013
inclusiv, care nu au optat până la data de 31 ianuarie 2013 să aplice sistemul de impunere
pe veniturile microîntreprinderilor, nu sunt obligate potrivit prevederilor legale în vigoare
începând cu data de 1 februarie 2013 să aplice acest sistem de impunere pentru anul 2013.
Aceste persoane juridice urmează să verifice condițiile prevăzute de art. 112^1 din Codul
fiscal, la data de 31 decembrie 2013, în vederea încadrării în categoria contribuabililor
plătitori de impozit pe veniturile microîntreprinderilor, pentru anul fiscal 2014."
Va multumesc frumos!

Dar nefiind obligate sa treaca la impozitul pe venitul microintreprinderilor, ce se intampla cu declaratia 101 pentru ianuarie 2013? Inseamna ca nu mai este cazul si respectam 100 la trimestru, nu?

Mai mult, daca firma este de servicii stomatologice, si, sa spunem, ca ar fi avantajat-o mai mult sa fie platitoare de impozit pe venit, intra sub incidenta neaplicarii unei declaratii 010 pana pe 31 ianuarie 2013, prin care sa solicite schimbarea.....cu toate ca modificarile la Codul Fiscal au aparut pe 14 martie 2013 in Monitorul Oficial...

Ca o scurta recapitulare - sunt platitoare de impozit pe profit, nu depun 010 la ANAF pana pe 25 martie, nu depun 101 pentru per. 1-31 ianurie 2013. Depun 100, in aprilie pentru primul trimestru din 2013 si platesc impozit pe profit, pana pe 25 aprilie. Am inteles bine?

Multumesc!