Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Mediere in litigiile civile intre profesionisti
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Mediere in litigiile civile intre profesionisti

Buna ziua!
Studiind Legea 192/2006 cu modificari privind medierea am remarcat ca-n litigiile comerciale partea se poate( deci poate nu e obligatoriu) adresa unui mediator. Aceasta inseamna ca-n aceste litigii medierea nu este obligatorie? Mentionez ca potrivit art. 60 ind. 1 litigiile comerciale nu sunt trecute la obligativitatea desfasurarii procedurii de mediere.
Va rog daca se poate sa ma lamuriti in aceasta problema!
Va multumesc!
Chiar daca avem un litigiu intre profesionisti, litigiu civil in prezent, procedura informarii nu este obligatoriu a fi parcursa daca litigiul nu se incadreaza in unul din cazurile expres prevazute de legea medierii. :yes: